W dniu 27 lutego w CKZiU nr 2 odbyło się Spotkanie z podróżnikiem. Pan Krystian Pyrzak z grupy „trzask.pl” zabrał uczniów klas ILP, ITic, ITb, IIIc i IVc w wirtualną podróż do Amazonii. Zobaczyliśmy jak potężna jest królowa rzek Amazonka, jak wyglądają miasta, a jak dżungla w Ameryce Południowej. Właściwie nie dżungla tylko selva. Podobnie jak podróżnik ciekawi byliśmy jak żyją dzikie plemiona w Amazonii. Okazało się, że dzikie są wtedy gdy widzą turystów z aparatami i kamerami, dla nich przebierają się w tradycyjne stroje swoich przodków, tańczą rytualne tańce, na twarzach malują groźne barwy. Na co dzień czerpią z osiągnięć cywilizacji, chodzą w bawełnianych koszulkach i spodenkach, a młodzi Indianie realizują obowiązek szkolny. Rolę „gimbusa” pełni łódź zacumowana przy pomoście, którą uczniowie w szkolnych mundurkach płyną do szkoły w najbliższej miejscowości. Nie da się jechać drogą ponieważ w żadnym miejscu nie zbudowano mostu na Amazonce, jej szerokość w biegu środkowym i dolnym osiąga od 20 do 100 km. Rolę dróg pomiędzy miejscowościami selwy pełnią rzeki, liczne dopływy tej najdłuższej rzeki świata.
Podróżnik pokazał nam jak należy torować sobie drogę na lądzie, w potężnej gęstwinie drzew, krzewów i pnączy. Tym niezbędnym narzędziem okazała się maczeta, którą zaprezentował na tle swoich zdjęć z Amazonii. Tam gdzie nie docierają światła żadnych miast, równie ważna jest latarka, chociażby po to, by bezpiecznie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Co zrobić żeby zjeść rybę, a nie ryba nas? Dowiedzieliśmy się nieco o zwyczajach piranii i innych drobnych zwierząt, które są bardziej niebezpieczne niż jaguary czy anakondy. Piękne zdjęcia z wyprawy przybliżyły wspaniale ten odległy kontynent.
Spotkanie było bardzo ciekawe, pomogło uporządkować uczniom wiedzę, obalić pewne mity, pokazać, że ludzie na całym świecie mają podobne potrzeby, umiejętności i obowiązki.
Bardzo dziękuję panu Podróżnikowi za wizytę w naszej szkole, dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za wsparcie przy organizacji spotkania.
Elżbieta Włoch