Regulamin odbywania praktyki zawodowej
Postanowienia ogólne
- Regulamin określa warunki i tryb organizowania praktyk zawodowych u pracodawców dla uczniów CKZiU nr 2 w Wadowicach
- Regulamin jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. poz. 1644).
- Praktyka zawodowa odbywa się zgodnie z programem nauczania dla uczniów w danym zawodzie klasy technikum.
- Praktyka zawodowa jest realizowana w zakładzie pracy, który w oparciu o program praktyki, może zagwarantować jej realizację oraz na podstawie jednakowo brzmiącej umowy zawartej pomiędzy CKZiU nr 2 w Wadowicach a Zakładem Pracy.
Cele i zadania
- Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
- Praktyka zawodowa ma na celu umożliwić uczniowi pogłębienie wiadomości teoretycznych uzyskanych na zajęciach szkolnych oraz nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych
w zawodzie technik informatyk. - Szczegółowe cele kształcenia określa program nauczania dopuszczony do użytku szkolnego.
Organizacja praktyk zawodowych
- Praktyki zawodowe są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy.
- Praktyki zawodowe organizowane są w czasie roku szkolnego.
- Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów w czasie odbywania praktyk oraz wymiar godzin określa program nauczania dla danego zawodu.
- Umowę o praktykę zawodową zwaną dalej „umową”, zawiera dyrektor centrum
z podmiotem przyjmującym uczniów na praktykę. - Czas trwania praktyki zawodowej – 4 tygodnie, w wymiarze 8 godzin dziennie.
Obowiązki i ocena ucznia
- Praktykant ma obowiązek zapoznania się z programem praktyki zawodowej.
- Praktykant ma obowiązek prowadzenia dokumentacji z przebiegu praktyki w postaci dzienniczka praktyk otrzymanego w szkole lub pobranego ze strony internetowej szkoły.
- Na każdej stronie uczeń odnotowuje przebieg jednego dnia pracy: datę,), zadania zlecone do wykonania przez opiekuna oraz stwierdzenie, czy były one wykonywane w zakładzie pracy, czy w terenie (w tym przypadku należy określić miejsce pracy – miejscowość).
- Czynności opisane przez ucznia w dzienniczku każdego dnia podpisuje zakładowy opiekun praktyk.
- Praktykant ma obowiązek odbycia szkolenia wstępnego BHP w pierwszym dniu praktyki zawodowej (odpowiedni wpis w dzienniczku potwierdzony przez opiekuna praktyk musi zostać ujęty w przebiegu pierwszego dnia praktyki).
- Praktykant podejmuje pracę punktualnie (nie należy spóźniać się , ani opuszczać dni pracy).
- Nieusprawiedliwiona nieobecność w czasie trwania praktyki zawodowej jest równoznaczna
z nie zaliczeniem praktyki zawodowej. - Po zakończeniu praktyki uczeń składa dzienniczek praktyk i zaświadczenie o odbyciu praktyki u zakładowego opiekuna praktyk w celu wystawienia opinii o pracy i zachowaniu praktykanta oraz oceny za odbytą praktykę.
- Opinia i ocena wystawiona przez pracodawcę jest podstawą zaliczenia praktyki zawodowej
w szkole. - Zaliczenia uczniowi praktyki zawodowej w centrum dokonuje osoba wyznaczona przez dyrektora centrum. Podstawą wystawienia oceny za praktykę zawodową jest przedstawienie przez ucznia wypełnionego dzienniczka i wystawionej przez pracodawcę ocena.
- Braki w dzienniczku praktyk muszą zostać uzupełnione do dnia zakończenia praktyki.
- Po sprawdzeniu przez nauczyciela kompletności dokumentacji, ocenę z odbytej praktyki do dziennika i arkusza ocen ucznia wpisuje wychowawca.
- Uczeń zaliczył praktykę zawodową, jeżeli otrzymał ocenę co najmniej dopuszczającą.
- Uczeń, który z praktyki zawodowej otrzymał ocenę niedostateczną nie otrzymuje promocji do następnej klasy.
Instrukcja prowadzenia dzienniczka praktyk
Dzienniczek praktyk stanowi podstawowy dokument zaliczenia praktyki i należy go prowadzić zgodnie z poniższymi ustaleniami:
- Starannie należy wypełnić dane umieszczone na okładce i stronie pierwszej.
- Począwszy od strony trzeciej uczeń odbywający praktykę zawodową prowadzi notatki z kolejnych dni pracy.
- Pierwszy dzień powinien obejmować szkolenie BHP.
- Działy programowe i przykładowe zadania wykonywane podczas odbywania praktyki zawiera załącznik 2 do umowy o praktykę.
- Do dzienniczka praktyk można wklejać ilustracje i wzory dokumentów związane tematycznie z wykonywanymi czynnościami w danym dniu.
- Dzienniczek należy prowadzić bardzo starannie, czytelnie i systematycznie. Istotne sprawy powinny być podkreślone.
- Na każdej stronie zakładowy opiekun praktyk wpisuje swoje uwagi i własnym podpisem potwierdza notatki sporządzone przez ucznia.
- W ostatnim dniu praktyki należy jeszcze raz przejrzeć i ewentualnie uzupełnić zapisy w dzienniczku.
- Po zakończeniu praktyki dzienniczek, należy złożyć u zakładowego opiekuna praktyk w celu wystawienia przez niego opinii o pracy i sprawowaniu praktykanta (ostatnia strona dzienniczka) oraz dokonania wpisu oceny (przedostatnia strona dzienniczka) – należy zamienić zwrot: „zdał/a egzamin końcowy z wynikiem” na: „otrzymał/a ocenę”.
- W pierwszym dniu po praktyce, uczeń składa dzienniczek u nauczyciela wyznaczonego przez szkolnego opiekuna praktyk.