Erasmus

Dokumenty do pobrania    Zgoda rodziców.docx     regulamin_mobilnośc      kwestionariusz_mobilny

Czym jest program Erasmus+

Nasza szkoła korzysta z dofinansowania w ramach programu Erasmus + w sektorze obejmującym kształcenie i szkolenie zawodowe, akcja 1: mobilność edukacyjna.
Dzięki programowi Erasmus+ uczniowie naszego technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.
Uczniowie mogą podjąć staż w przedsiębiorstwie, instytucji publicznej lub organizacji pozarządowej, a także centrum kształcenia lub szkolenia zawodowego. Mobilność ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.
Wyjazd trwa 4 tygodnie. Integralną częścią staży są przygotowania w postaci zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych.
W ramach projektu „Mobilność i edukacja młodych budowlańców w Turyngii” 18 uczniów naszej szkoły (3 grupy po 6 osób) ma okazję odbyć miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech.
W ramach uznania nabytych przez uczniów kwalifikacji otrzymają oni:

  • Europass-Mobilność przygotowany przez szkołę. Zawierać on będzie zestawienie (w języku polskim i niemieckim) czynności wykonywanych przez młodzież na stażu w Niemczech. Dokument ten może być bardzo przydatny w poszukiwaniu pracy w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.
  • Certyfikat wystawiony przez instytucję pośredniczącą w organizowaniu praktyk na terenie Niemiec w porozumieniu z pozostałymi partnerami przyjmującymi naszych uczniów. Udokumentowany na nim będzie pobyt na stażu, ocena z praktyki wystawiona w oparciu o opinię pracodawców oraz ocena przedstawiciela Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH w Siegmundsburg – instytucji pośredniczącej w organizowaniu miejsc praktyk dla naszych uczniów na terenie Niemiec oraz świadczącej m.in. usługi hotelowo-gastronomiczne.

Oprócz wzbogacenia wiedzy i doświadczeń związanych z przyszłym zawodem, udział w projekcie pozwoli naszym uczniom poszerzyć kompetencje mentalne i międzykulturowe, zdobyć nowe doświadczenia, poznać ciekawych ludzi, nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności.

Projekt Mobilność i edukacja młodych budowlańców w Turyngii

Marzec 2018

Kolejna grupa 6 techników budownictwa, tym razem z klasy z 3D technikum, wróciła z praktyki zawodowej w Niemczech. Kacper, Andrzej, Patryk, Paweł, Marcin i Rafał przez cztery tygodnie mieszkali i pracowali w Eisenach.
Młodzi budowlańcy mieli okazję przekonać się, jak wygląda funkcjonowanie w nowym, nieznanym miejscu, praca z niemieckimi kolegami i wymagającym szefem. Dużym problemem, jak zwykle, były trudności w rozumieniu „żywego” języka. Jednak, nie zrażeni pierwszymi trudnościami, chłopcy odnaleźli się w nowej sytuacji. Oswoili nowe miejsce, poznali miasto, zwiedzili główne atrakcje Eisenach: dom Bacha, Luterhaus, Wartburg Museum i Automobile Welt.

W miejscu pracy doskonalili swoje kompetencje zawodowe i językowe, nabrali pewności siebie, zyskali motywację do nauki języka, poznali niemiecką mentalność i podejście do pracy.

W weekendy wyjeżdżali na wycieczki: do Lipska (dwukrotnie) i Erfurtu.

Po co wyjechali na praktykę do Niemiec? Czego oczekiwali po tym doświadczeniu ? Czy te oczekiwania zostały spełnione i jakie rady mają dla kolegów wybierających się na taki wyjazd?

  • Chciałem poznać innych ludzi, ich kulturę, przekonać się, czy ich życie codzienne bardzo różni się od naszego.
  • Uważałem, że taki wyjazd to okazja do ćwiczenia umiejętności językowych i motywacja do nauki języka.
  • Chciałem zdobyć doświadczenie zawodowe, przekonać się, jak wygląda praca w niemieckiej firmie i też sprawdzić siebie, czy podołam takiemu wyzwaniu.
  • Chciałem miło i ciekawie spędzić czas, zwiedzić nowe miejsca, zdobyć doświadczenie zawodowe.

Wszyscy uczestnicy praktyk twierdzą, że ich oczekiwania zostały w całości lub dużej części spełnione.

Dla planujących wyjazd na praktykę mają takie rady:

  • nie bój się, nawet jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności językowych, staraj się jak najwięcej mówić po niemiecku,
  • gdy nie rozumiesz polecenia, pytaj, proś o powtórzenie,
  • nie przytakuj, gdy nie wiesz o co chodzi,
  • korzystaj z możliwości, jakie daje technika – tłumacz internetowy bywa bardzo pomocny,
  • nastaw się pozytywnie na inne osoby,
  • uzbrój się w cierpliwość, nie zniechęcaj pierwszymi niepowodzeniami.

Warto skorzystać z możliwości jakie stwarza udział w praktyce organizowanej w ramach programu Erasmus +. Obecnie realizowany projekt to „Mobilność i edukacja młodych budowlańców w Turyngii”.

Irena Jagiełka

Październik – listopad 2017

Grupa sześciu uczniów klasy trzeciej Technikum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w dniach od 8 października do 3 listopada 2017 roku odbyła miesięczną praktykę zawodową w Niemczech, w miejscowości Eisenach.

Nasi budowlańcy realizują kolejny projekt w ramach programu Erasmus+. W tym roku szkolnym z możliwości wyjazdu skorzysta jeszcze 12 uczniów. Wśród nich będą technicy budownictwa i uczniowie szkoły zawodowej:  hydraulicy (monterzy sieci i instalacji sanitarnych) i wykończeniowcy (monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie). Wszyscy są chętnie zatrudniani przez naszego niemieckiego partnera.

Do udziału w projekcie zachęca uczniów nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i szlifowania umiejętności językowych, lecz także wysokie kieszonkowe oraz ciekawe wycieczki. W tym roku uczniowie zwiedzili Frankfurt nad Menem, Lipsk, Erfurt, Weimar oraz Eisenach.

Na praktykach nasi uczniowie murują, tynkują, malują i wykonują roboty ziemne. Niemieccy pracodawcy są mile zaskoczeni tym, jak świetnie radzą sobie dziewczęta.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez naszych praktykantów

Erasmus+


Absolwenci ZSZ nr 3 na praktykach zawodowych w Turyngii

5 absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej skorzystało z możliwości odbycia miesięcznych praktyk zawodowych w firmach budowlanych w Niemczech.

Chłopcy traktowali wyjazd jako możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych i predyspozycji do podjęcia w przyszłości pracy w firmach działających na rynku europejskim. Pracowali w firmie Wetterraubau i w firmie Karla Heinza Wittiga, współpracując z niemieckimi pracownikami firm w realizacji bieżących zadań (remont szkół, odwadnianie i izolacja fundamentów, murowanie ścian nośnych budynkuy jednorodzinnego, wykonywanie fundamentów budynku i wielu innych robót). Nasi absolwenci radzili sobie bardzo dobrze z zadaniami zawodowymi. Także z komunikacją w miejscu pracy radzili sobie zadowalająco. Cieszyli się dobrą opinią i wzbudzali sympatię pracowników i właścicieli firm niemieckich. Chłopcy otrzymali również oferty pracy po zakończeniu praktyk. Miło usłyszeć opiekunowi praktyk tyle ciepłych słów pod adresem wychowanków. Takie chwile budują nas nauczycieli i motywują do dalszej pracy.

Brawo Piotr, Adam, Damian, Szymon i Dominik! Jesteśmy z Was dumni!

Jako opiekun grupy zorganizowałam wycieczki do Frankfurtu i Erfurtu. Razem zwiedzaliśmy
Eisenach i okolice. Towarzyszyłam z przyjemnością chłopcom w poznawaniu kultury i historii regionu.
Panowie byli ciekawi świata i otwarci na nowe doznania.


Zapraszamy po więcej do naszych artykułów:

  1. Uczniowie klasy branżowej z certyfikatami Europass – Mobilność
  2. Wspomnień czar, czyli praktyki zawodowe w Turyngii
  3. Budowlańcy na praktykach w Niemczech

 

Skip to content