SZKOLNI PASJONACI – SZYMON WODNIAK

pojedynek szermierzy

Szymon Wodniak z klasy 2 TI to nasz kolejny pasjonat, który może pochwalić się ogromnymi sukcesami  w SZERMIERCE SPORTOWEJ.

Szermierka – sport walki. Jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 (mężczyźni) i 1924 (kobiety). Uprawiana w konkurencjach: szabla, szpada i floret. Konkurencje poza rodzajem broni różnią się ważnym polem trafienia: w szpadzie jest to całe ciało, w szabli – górna połowa ciała (od pasa w górę), we florecie tylko tułów.

Nasz uczeń treningi szermierki w konkurencji szpada sportowa rozpoczął w roku 2014 mając 8 lat. Przez kilka lat był zawodnikiem klubu Szpada Wadowice, a przez większość czasu trenował w klubie SKS Grass-Hopper Kalwaria. Od kilku lat Szymon jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Szermierczego oraz Kadry Województwa Małopolskiego. Uczestniczył wielokrotnie w zgrupowaniach i obozach sportowych. Brał udział w wielu zawodach krajowych i zagranicznych m.in. w Niemczech, na Litwie, Chorwacji, Słowacji, na Węgrzech.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe Szymona to:

– Mistrz Polski w kategorii dzieci 2015

– Zwycięstwa w turniejach:

  • Międzynarodowy Turniej o Miecz Zerwikaptur w Krakowie 2017
  • Turniej Kmicic Cup w Częstochowie 2019
  • Międzynarodowy Turniej WirtschafterovMemorial w Bratysławie 2016
  • Polsko – Niemiecki Turniej Szpadowy Dżonków 2016

– Inne ważne osiągnięcia:

  • 2 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Prix de Virholat Słowacja
  • 3 miejsce drużynowo w Pucharze Europy w Kownie (Litwa) 2019
  • 3 Miejsce w Międzynarodowym Turnieju Challenge Wratislavia 2019

Ponad miesiąc temu tj. 01.05.2023 podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozgrywanej również
w ramach Mistrzostw Polski nasz uczeń wraz 
z kolegami Piotrem Włodarczykiem i Mikołajem Adamczykiem wywalczyli  srebrny medal w konkurencji szpada mężczyzn drużynowo, zdobywając tytuł Wicemistrza Polski Juniorów Młodszych. Pokonali drużyny: MKS Kusy Szczecin oraz Flesz Świdnica. W finale musieli jednak uznać wyższość kolegów z Warszawy ( PKSzerm Warszawa ).

Należy nadmienić, że prawo startu w Olimpiadzie Młodzieży mającej status oficjalnych Mistrzostw Polski miało tylko 42 najlepszych zawodników w Polsce, którzy w czasie wcześniejszych, punktowanych turniejów ogólnopolskich zajmowali odpowiednio wysokie miejsca i tym samym wywalczyli kwalifikację Polskiego Związku Szermierczego umożliwiającą udział w Olimpiadzie.

Szymonowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

 

Skip to content