SUKCESY JAKUBA Z KL. 3 TBE W STRZELECTWIE SPORTOWYM

uczeń na strzelnicy

Jakub Bratek z klasy 3 TBE to kolejny bohater naszego cyklu artykułów „ Szkolni pasjonaci”. Nasz uczeń w krótkim artykule opisuje swoją przygodę z tą dyscypliną oraz opowiada o swoich sukcesach.

„Sport, który trenuję nie jest typowy dla większości nastolatków, nie jest popularny, nie jest modny. Zawodów nie transmitują największe stacje telewizyjne a balkony nie kwitną biało-czerwonymi flagami, gdy odbywają się mistrzostwa.

Uprawiam strzelectwo sportowe. Niszowy, wymagający i chyba trochę ekskluzywny sport, w którym tylko niewielu się sprawdzi.  Można powiedzieć, że zaczynałem, biegając z patykiem i bawiąc się w strzelanie – ale moi koledzy rzucili patyki na rzecz rowerów czy piłek, a ja poszedłem tą drogą i idę nią cały czas. Od początku mojej sportowej przygody trafiłem na świetnego trenera, który wprowadził mnie w świat magii strzelectwa. Początkowo w Bastionie Kęty, potem w KBS Pszczyna, przechodząc przez Klub Sportowy Petarda Kraków, gdzie trenowałem pod skrzydłami multimedalisty Łukasza Czapli. Obecnie jestem reprezentantem
KS ZO LOK Kraków.

Zakochałem się w pistolecie i jego konkurencjach bezgranicznie. Strzelectwo to coś absolutnie wyjątkowego – to spokój, opanowanie, walka z własnymi słabościami. Sztuka koncentracji i perfekcji. Umiejętność totalnego wyłączenia stresu i galopu myśli, wsłuchanie się w bicie serca i bycie tu i teraz, na te ułamki sekund, które decydują o wszystkim. W pędzącym świecie, gdzie liczy się pośpiech i czas – to niezwykłe zjawisko. Połączenie tych wielu elementów składa się na końcowy sukces.

Od trzech lat spędzam na treningach po 3-4 godziny dziennie. Trzy razy w tygodniu dojeżdżam 25 km na trening do klubu, w pozostałe dni trenuję w domu.

Jak dotąd  udało mi się zdobyć tytuł Mistrza Polski młodzików 2020, dwa brązowe medale podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów, jeden w konkurencji Pistolet Dowolny, a drugi w konkurencji Pistolet Pneumatyczny i do tego brązowy medal Mistrzostw Polski młodzików w 2019 r.  W zeszłym roku zdobyłem 5. miejsce podczas Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zdobyłem medale Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików zarówno w 2020 r. jak i w 2019r., które są najważniejszymi zawodami w kategorii młodzik. Wygrałem zawody „Strzelanie w Sieci” PZSS w 2019r. Kilka razy stawałem na podium Mistrzostw Małopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego z czego w 2021r. zdobyłem tytuł Mistrza Małopolski.
W 2020r. zaliczyłem pierwszy start na arenie międzynarodowej i udało mi się zająć 2 miejsce. W moim dorobku znajduje się także prawie pobity rekord polski młodzików. Mówię prawie, ponieważ z tego co pamiętam, brakło mi do tego 2 lub 3 punkty. Niestety w tym sezonie ciąży nade mną jakieś fatum. W kwietniu, podczas I Rundy Pucharu Polski, doznałem kontuzji pleców, co odbiło się miesięczną przerwą w treningach. Niestety we wrześniu tego roku kontuzja znów się odnowiła i czeka mnie przerwa i rehabilitacja, która potrwa prawdopodobnie do końca tego roku.

Moim celem jest awans do reprezentacji Polski juniorów, pobicie jednego z rekordów Polski w najbliższych latach oraz jak najlepsze starty w kolejnych latach w imprezach mistrzowskich”

Gratulujemy Jakubowi i życzymy kolejnych sukcesów 🙂

Skip to content