Pięć sposobów na Niepodległą


Pięć sposobów na Niepodległą

W dniach od 5 do 9 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach odbywały się szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W poniedziałek (5.11) uczniowie z klas: pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Samochodowego sprawdzili swoją wiedzę matematyczną, biorąc udział w konkursie „Z historią niepodległej Polski w tle”, przygotowanym przez nauczycielkę matematyki Annę Żmiję. Zwycięzcą konkursu został Michał Korzeniowski (kl.III). Równocześnie przyszli technicy informatycy, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Marleny Teluk, Katarzyny Wróbel i Tomasza Talagi, wystartowali w sztafecie niepodległości „100 x 400m”, biegnąc z biało – czerwoną flagą po Stadionie Skawy. Najlepszy czas uzyskał pierwszoklasista – Dawid Pękala.

W środę (7.11) licealiści zmagali się z dyktandem „Od niepodległości do wolności – stulecie w pigułce”, przygotowanym przez nauczycielkę języka polskiego Celinę Guzdek. Zwyciężył uczeń klasy pierwszej – Dominik Nicieja. W tym samym dniu uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia o specjalności kierowca – mechanik, stolarz, mechanik, elektryk, fryzjer oraz Technikum Elektryczno – Elektronicznego utworzyli żywą flagę biało – czerwoną, którą sfotografował nauczyciel informatyki Wojciech Winter.

W czwartek (8.11) trzy klasy Technikum Elektryczno – Elektronicznego wzięły udział w konkursie historycznym „100 dat na stulecie”, przygotowanym przez nauczycielkę historii Jolantę Zaręba. Największą wiedzą wykazał się trzecioklasista – Dawid Zając.

W piątek (9.11) odbyły się okolicznościowe apele. Ponadto uczniowie klasy czwartej Technikum Budowlanego odwiedzili dzieci, uczęszczające do Publicznego Przedszkola nr 1 w Wadowicach. Wraz z przedszkolakami odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego i rozdali czterem grupom 100 biało – czerwonych flag. W drodze powrotnej udali się w kierunku Starostwa Powiatowego, gdzie podziwiali patriotyczny mural namalowany na ścianie budynku Domu Pomocy Społecznej, upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tak w CKZiU nr 2 uczcili Święto Niepodległości. A co o przedsięwzięciu sądzi organizatorka? „Następną okrągłą rocznicę będą obchodzić dopiero dzieci, wnuki i prawnuki dzisiejszych uczestników wydarzeń” – podkreśla pomysłodawca i inicjatorka akcji Bogusława Wiercimak. Tym bardziej warto było w szczególny sposób upamiętnić ten wyjątkowy jubileusz, aby wpisać się na karty historii i mieć pamiątkę dla przyszłych pokoleń – dodaje.

W niedzielę 11 listopada uczniowie klas policyjnych w mundurach będą brać udział w oficjalnych obchodach. Świętujmy razem 100 lat w wolnej Polsce!

Joanna Matyjasik

Skip to content