NA SZLAKU ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

W dniach 18-19 września uczniowie klas: 1LA, 2LA, 1TB, 2TB, 2TS udali się na wycieczkę pod opieką 6 nauczycieli CKZiU nr 2 (M. Migdałek-Rajda, S. Jamróz. G. Pacut. I. Jagiełka, K. Skoczylas, A. Gancarczyk). Wycieczka rozpoczęła się od porannej zbiórki przy Urzędzie Pracy w Wadowicach, skąd wyruszyła do Kopalni Soli w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku  wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła ona w skład żup krakowskich. W 1978 roku kopalnia wpisana została wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa. Mogliśmy podziwiać jej piękno pokonując całą zaplanowaną trasę zwiedzania razem z niesamowitymi przewodnikami, których opowieści można słuchać godzinami. Po tak długim zwiedzaniu nastąpił przejazd do Krakowa na pyszny obiad  w restauracji Beer House przy ul. Floriańskiej 43. Następnie przy słonecznej pogodzie zwiedzaliśmy krakowski  Rynek oraz Sukiennice, które zachwycają o każdej porze roku. Pełny wrażeń pierwszy dzień wycieczki  zakończył się  przejazdem do miejsca zakwaterowania czyli Fero Express Hotel w Krakowie, gdzie po sytej kolacji wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

Drugi dzień wyprawy miał równie bogaty program, dlatego z samego rana zjedliśmy pyszne śniadanie i po spakowaniu bagaży wyruszyliśmy od razu do historycznego centrum Krakowa (podobnie jak Wieliczka wpisanego na Listę UNESCO w 1978 roku), gdzie czekali na nas przewodnicy. Pod ich opieką zwiedzaliśmy Katedrę Wawelską, Groby i Krypty Królewskie, a następnie po przejściu Traktu Królewskiego zostaliśmy oprowadzeni po Kościele Mariackim. W oczekiwaniu na obiad zdążyliśmy jeszcze odbyć krótki spacer po Rynku, ale tym razem w strugach deszczu, który towarzyszył nam od rana. Po smacznym obiedzie w restauracji przy ul. Floriańskiej 43 udaliśmy się w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zaplanowano zwiedzanie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego oraz klasztoru oo. bernardynów. Położone są one na południe od miasta, u szczytu góry Żar. Na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek, które nazywane są często Polską Jerozolimą. W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle Sanktuarium  nastąpił  przejazd do Wadowic pod  Urząd Pracy, gdzie nastąpiło zakończenie wycieczki. Wszyscy wrócili do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień. Wycieczka została sfinansowana w ramach projektu grantowego „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy- Pakiet Edukacyjny”.

/A. Gancarczyk/

Skip to content