Wycieczka edukacyjna do Warszawy

W dniach od 20 do 22 września 2023 roku klasa 4TP wraz z opiekunami: Panią Katarzyną Wróbel, Panem Bartoszem Jasińskim oraz Marleną Teluk, wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

Pierwszym elementem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy przebywać w strefie eksperymentowej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nam nowych wrażeń, a także wiedzy. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była wizyta w planetarium. Tam wzięliśmy udział w Lekcji pod gwiazdami, podczas której prezenter zabrał nas w niesamowitą podróż po Kosmosie. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był dla nas inspirującym i wciągającym spotkaniem z nauką.

Później wyruszyliśmy w kierunku Stadionu PGE Narodowego, gdzie realizując trasę „Piłkarskie emocje” mogliśmy zobaczyć najbardziej historyczne miejsca areny. Przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie zawodniczej, pokazał pomieszczenia odnowy biologicznej, szatnię reprezentacji Polski, Press Room a także zapoznał z zakulisowymi ciekawostkami związanymi z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Ponadto byliśmy świadkami pracy wielu osób, które w tym czasie przygotowywały ten obiekt do koncertu Sanah.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także  podziwiać znajdujący się tam Pomnik księcia Jana Poniatowskiego.

W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy.
Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz Jan, który wygrywaną muzyką przeniósł nas do Warszawy tamtych lat.

Dalszym elementem było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. Mogliśmy tutaj podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu Apartamenty Królewskie, a także interesująca kolekcja sztuki Zamku mieszcząca się w Galerii Arcydzieł.

Kolejnym, ważnym punktem, była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Przy stalowym monumencie oglądaliśmy wyryte na nim Kalendarium Powstania oraz słuchaliśmy dźwięku przypominającego bicie serca. To wszystko miało nam uzmysłowić, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944, serce Warszawy wciąż biło. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta prowadzona jedyną, względnie bezpieczną drogą, jaką były warszawskie kanały. Idąc aranżacją kanałów, w zupełnej ciemności i całkowitej ciszy, walczyliśmy ze strachem i swoimi słabościami. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie. Dokładnie tak samo, jak podczas oglądania filmu „Miasto ruin”, prezentującego przerażający obraz zniszczonej Warszawy po 63 dniach walk. Ponadto w sali zawierającej replikę samolotu Liberator B-24J dowiedzieliśmy się, w jaki sposób alianci wspierali walczące miasto oraz jak skrajnie niebezpieczne było to zadanie. Pod koniec zwiedzania, mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Wizyta w Muzeum powstania Warszawskiego, była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności.
O zmroku udaliśmy się na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z trzydziestego piętra rozciąga się niesamowity widok na oświetloną Warszawę. Tym pięknym widokiem panoramy miasta zakończyliśmy drugi dzień naszej wycieczki.

Trzeciego dnia naszego pobytu w Warszawie, wybraliśmy się do Muzeum Łazienek Królewskich, czyli letniej Rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od chwili zadumy w Parku nieopodal urokliwej fontanny, przy której znajduje się Pomnik Fryderyka Chopina, przysłuchując się dźwiękom jego utworu, wydobywającym się z multimedialnej ławeczki. To właśnie tam odbywają się letnie koncerty plenerowe.

Barokowy obiekt wraz z przyległym doń parkiem powstał w XVIII wieku. Spacerując alejkami podziwialiśmy wiele wolnostojących rzeźb, a także Amfiteatr oraz niesamowity Pałac na Wyspie. W takcie wycieczki zauroczył nas Biały Domek, który król wybudował specjalnie dla swojej rodziny.

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, czyli barokowej, letniej rezydencji rodziny Sobieskich. Mogliśmy tam zobaczyć apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery, a także Gabinety: Chiński, Holenderski, Starożytności. Bardzo podobał nam się także spacer wśród barokowych ogrodów, które urzekały nas ciekawym projektem i formą. W nich ustawione są obecnie świetlne konstelacje, które sprawiają, że królewski ogród nabiera zapewne jeszcze większej magii po zmroku.

Późnym wieczorem, 22 września, wróciliśmy do Wadowic. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

/M.Teluk/

Skip to content