Informatycy na ekstremalnej wycieczce w Srebrnej Górze.

Ostatnie, chłodne dni tegorocznego lata uczniowie klasy III TI A spędzili na wycieczce w Srebrnej Górze. Program wycieczki bazował na idei rekonstrukcji historycznej, czyli tzw. „żywej historii”. Zawierał  elementy sportów ekstremalnych, eksploracji i zabaw integracyjnych.

Podczas 3 dniowego pobytu organizator zapewnił uczestnikom sporo atrakcji, między innymi: zajęcia alpinistyczne ( zjazd pionowy na linie, wspinaczka na skalną ściankę, przeprawa linowa nad wąwozem), warsztaty łucznicze zakończone turniejem łuczniczym z nagrodami dla najlepszych, warsztaty wojowników, prezentację uzbrojenia średniowiecznego wojownika, trening fechtunku zakończony drużynową bitwą z użyciem bezpiecznej broni ( miecz + tarcza).

Informatycy najbardziej zadowoleni byli z nocnej gry terenowej „FORT ESCAPE”. Była to wyprawa na jeden z pobliskich fortów Twierdzy Srebnogórskiej, gdzie w scenerii starych kazamat uczestnicy musieli rozwiązać szereg zagadek, łamigłówek związanych m. in. z historią fortecy.

Młodzież uczestniczyła również w prelekcji na temat rekonstrukcji wczesnego średniowiecza, prezentacji sprzętów, ubioru i uzbrojenia. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z dawnymi systemami piśmienniczymi ( głagolicą, pismem runicznym) oraz wypisać swoje imię prawdziwym piórem na czerpanym papierze oraz wykonać tabliczkę z zapisanym runicznie swoim imieniem. W ramach warsztatów historycznego rzemiosła każdy mógł wykonać dla siebie ozdobny pas wełniany za pomocą mini warsztatu tkackiego, zwanego bardkiem. Dzień drugi został zakończony wspólnym wykonaniem i pieczeniem podpłomyków oraz ogniskiem z kiełbaskami.

Ostatni dzień to wyprawa szlakiem dawnych tuneli i sztolni srebra. Wybrana została trasa „przygodowa”, czyli trasa z wąskimi tunelami, zejściami w głąb ziemi, tajemniczymi średniowiecznymi sztolniami, która dostarczyła wielu emocji młodzieży i opiekunom.

Wspomnienia z tej historyczno ekstremalnej wyprawy do Srebrnej Góry pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Opiekunami wyprawy były: wychowawczyni Dorota Załuska-Oberpriller i Kazimiera Rekies.

 

Skip to content