Wycieczka Wiedeń/Znojmo

zdjęcie grupowe

Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej.” 

Klasy architektoniczne oraz reprezentanci z klasy 1 TB i 1LP pod opieką pań Magdaleny Migdałek – Rajdy, Aleksandry Płużek, Agnieszki Kołek oraz panów Janusza Cepcera oraz Grzegorza Pacuta mieli przyjemność zwiedzić Czechy oraz Wiedeń podczas trzydniowej wycieczki. 

Nasza fascynująca przygoda rozpoczęła się 22 maja. Na początku odwiedziliśmy malownicze miasteczko Štramberk słynące z pięknej starówki oraz licznych szlaków spacerowych po okolicznych wzgórzach. Skosztowaliśmy specjału kulinarnego tego regionu, czyli sztramberskich uszu – zwiniętych w rożek miękkich ciasteczek o smaku piernikowym. Wypiekane są w miasteczku od setek lat na pamiątkę uszu, które w XIII wieku obcięli tutejszym Tatarzy. Po południu dotarliśmy do Znojma, które uchodzi za najpiękniejsze miasteczko Moraw Południowych. Urokliwe kręte uliczki, gotycki kościół oraz labirynt katakumb pod miastem, to tylko niektóre z atrakcji tego położonego nad skalnym urwiskiem miejsca. Nic dziwnego, że w tak bogatym pod względem różnorodności architektonicznej miasteczku, nasi przyszli architekci odbyli niepowtarzalną lekcję rysunku plenerowego. 

23 maja wyruszyliśmy na podbój Wiednia. Pod okiem przewodniczki zwiedziliśmy Katedrę Św. Szczepana – klejnot gotyku znajdujący się w centrum Starówki. To najwyższy, liczący 136 metrów, kościół w Austrii. Ciekawostką jest, że na tyłach katedry znajduje się dom, w którym urodził się Mozart.

Mieliśmy również przyjemność zobaczyć Operę Wiedeńską, neogotycki Ratusz oraz Belweder, w którym znajduje się imponująca galeria sztuki. 

Niesamowite wrażenie zrobił na nas Pałac Schönbrunn z XVII wieku, letnia rezydencja Habsburgów licząca prawie 1500 komnat. Wnętrza utrzymane w stylu rokoko pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Zobaczyliśmy między innymi gabinety Franciszka Józefa, pokoje cesarzowej Sisi oraz  Salę Lustrzaną, w której koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko. Wokół pałacu znajduje się przepiękny park zdobiony fontannami, rzeźbami oraz ogrodami w stylu francuskim.

Jedną z ważnych atrakcji Wiednia jest kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus. Na zewnątrz fasada ozdobiona jest kolorowymi elementami a na samym budynku znajduje się ponad 200 roślin. Cała koncepcja opiera się na założeniu, że człowiek jest elementem natury.

Trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy Morawski Kras, czyli jaskinię Punkevni oraz Przepaść Macocha. We wnętrzu jaskini podziwialiśmy sale zdobione stalagmitami, stalaktytami oraz stalagnatami a także Lustrzane Jeziorko. Niemałą atrakcją był spływ podziemną rzeką Punkvy i dotarcie do Jaskini Masaryka. 

Hans Christian Andersen powiedział, że podróżować znaczy żyć i w pełni zgadzamy się z tym stwierdzeniem. W ciągu tych trzech dni doświadczyliśmy wielu niesamowitych wrażeń, poznaliśmy nową kulturę, zacieśniliśmy więzy przyjaźni. Wspomnienia pozostaną z nami na zawsze.

Agnieszka Kołek

 

Skip to content