Jubileusz 60- lecia Ruchu Honorowego Krwiodawstwa w Polsce.

W związku z ogólnopolskimi obchodami 60- lecia Ruchu Honorowego Krwiodawstwa w Polsce, szkolne koło PCK zorganizowało spotkania mające na celu propagowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw społecznych. Dawstwo krwi jest bowiem odważnym i szlachetnym działaniem młodego człowieka.

W dniach od 26 do 30 listopada 2018r. młodzież z  klas: II LP,  III TI B, III Tele, I TI c, III kmf uczestniczyła w zajęciach na temat „ Jak zostać Dawcą Krwi?”.

Na początku spotkania pani Jolanta Zaręba i pani Dorota Załuska-Oberpriller, przekazały najważniejsze informacje dotyczące krwiodawstwa oraz zachęcały do przyłączenia się do szkolnej akcji oddawania krwi w RCKiK Oddział Terenowy w Wadowicach, w dniu  4 grudnia 2018r. Następnie został wyświetlony film „ Droga Dawcy – krok po kroku”  w którym szczegółowo przedstawiony był każdy etap, od podjęcia decyzji aż do samego oddania krwi.

Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wypowiedzi ucznia klasy trzeciej technikum informatycznego Bartosza Bubła, który podzielił się swoimi osobistymi przeżyciami związanymi z tym, że jest Honorowym Dawcą Krwi. Bartosz odpowiadał na pytania kolegów i koleżanek dotyczących głównie samej procedury pobrania krwi, komfortu i bezpieczeństwa podczas oddawania krwi, wspomniał również o przywilejach wynikających z bycia Honorowym Dawcą. Bartosz zachęcał swoich rówieśników do podjęcia decyzji aby zostać  honorowym krwiodawcą. Na koniec spotkania zostały rozdane ulotki opracowane przez szkolne koło PCK z najważniejszymi informacjami na temat: „Jak zostać dawcą krwi”.

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom zachęcimy młodzież do oddawania krwi, do tego szlachetnego i bezinteresownego działania na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.

Opiekunowie Szkolnego PCK

Jolanta Zaręba i Dorota Załuska-Oberpriller

„Krew jest bezcennym darem, nie da się jej wyprodukować, zastąpić inną substancją. Każda kropla może uratować życie”.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje – Droga Dawcy.

PRZED ODDANIEM KRWI

Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach..

 1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krewAdresy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.Pamiętaj, że możesz również oddać krew w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi tzw. krwiobusów.
 2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć – wyspać się. Zarezerwuj sobie około godziny czasu.
 3. Koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu);
 4. Pij dużo soków owocowych i wody.
 5. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.
 6. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej.
 7. Weź dowód tożsamości i jeżeli masz legitymację honorowego dawcy krwi.

 

ODDAWANIE KRWI  –   KROK PO KROKU

 1. Skorzystaj z szatni. Do stacji najlepiej przyjść w „luźnym” ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia.
 2. Rejestracja– Zgłoś się do rejestracji dawców i odbierz kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia. Dokument należy dokładnie wypełnić. Ważne jest również, aby podczas rejestracji podać aktualny adres do korespondencji i numer telefonu. Osoba otrzymuje również opaskę identyfikacyjną, którą rejestratorka zakłada dawcy na nadgarstek.
 3. Badanie poziomu hemoglobiny– po rejestracji należy przejść na stanowisko laboratoryjne, gdzie zostanie oznaczony poziom hemoglobiny oraz ewentualnie zostaną pobrane próbki do badań.
 4. Gabinet lekarski– Po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Osoba ta zakwalifikuje Cię do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj lekarza lub pielęgniarkę w centrum: to najlepszy i najpewniejszy sposób uzyskania fachowych i wyczerpujących informacji na dany temat.
 5. Przygotowanie do pobrania– Po wyjściu od lekarza w zależności od punktu krwiodawstwa oraz liczby dawców oczekujesz w poczekalni na wezwanie do sali pobrań albo udajesz się do niej bezpośrednio. Powinien tam być umieszczony dozownik z wodą z którego możesz skorzystać oraz pojemnik z obuwiem jednorazowym. Przed oddawaniem krwi wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew i umyj ją specjalnym płynem.
 6. Sala pobrań– W sali pobrań usiądź wygodnie na fotelu. Zostanie założone wkłucie a krew samoczynnie zacznie napełniać pojemnik. Pamiętaj: oddawanie krwi jest bezpieczne – podczas donacji używany jest tylko sprzęt jednorazowego użytku, bezbolesne – większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą. Zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.
 7. Poczekalnia– Po oddaniu krwi należy odczekać 15 minut. W rejestracji odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny ( 4500 kcal). Możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.

 

PO ODDANIU  KRWI

 1. Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Tak jak wspomniałem wyżej odpocznij kilkanaście minut w punkcie, zjedz czekoladę, wypij sok.
 2. Skorzystaj jeżeli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi.
 3. Unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.
 4. Jedz regularnie posiłki; pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia.
 5. Dużo odpoczywaj: pamiętaj, że nie jesteś maszyną, oddanie krwi jest obciążeniem dla Twojego organizmu. Co prawda każdy organizm może reagować inaczej. Jedna osoba nie odczuwa zmęczenia inna odwrotnie.
 6. Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.
 7. Staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych. Unikaj wysiłku fizycznego.
Skip to content