ALVERNIA PLANET – „Nie wszystko co widzisz i słyszysz jest prawdą”

11 grudnia br. uczniowie kierunku; technik programista (4TP) i technik pojazdów samochodowych (4TS) wraz z opiekunami; Katarzyną Wróbel, Bartoszem Jasińskim oraz Marleną Teluk, zwiedzali profesjonalne studio filmowe Alvernia Planet . Wyjazd uświetniony został warsztatami „Nie wszystko co widzisz i słyszysz jest prawdą” prowadzonymi przez Pana Szymona Sambora. Spotkanie miało na celu przybliżenie techniki filmowej, zaprezentowanie architektury studia, poszerzenie wiedzy z zakresu rejestracji, obróbki i publikacji obrazu oraz przygotowania materiałów cyfrowych do wykonywania projektów multimedialnych.

Alvernia Planet to ośrodek składający się z 13 połączonych ze sobą przeszklonymi łącznikami- kopuł. Na pierwszy rzut oka można byłoby się spodziewać, że jest to centrum kosmiczne, jednak obiekt obecnie funkcjonuje jako studio filmowe na wynajem.

Chyba najciekawszym dla turysty aspektem tego obiektu jest jego wewnętrzna architektura, która tworzy realistyczny klimat filmów science fiction. Wnętrza Alvernia Planet wirtualnie teleportowały zwiedzających do alternatywnego, futurystycznego wszechświata. Każde pomieszczenie zostało udekorowane na wzór statku ‘Nostromo’ i pozostałych latających maszyn z serii filmów „Obcy”. Już w przedsionku wita tytułowy Ksenomorf. Każde drzwi wyglądają jak ciężkie stalowe włazy, które za chwile miałyby się rozewrzeć i wpuścić do pomieszczenia mnóstwo gęstego dymu. Korytarze są iluminowane delikatną, czerwoną poświatą. Poręcze wyrzeźbiono na kształt pozaziemskich kości.

Z sufitu i ze ścian wystają nieruchome członki kosmitów. W ciasnych mniej doświetlonych pomieszczeniach wywołuje to  uczucie niepokoju, a ogromne hale  przytłaczają surowością.

W ramach wydarzenia uczestnicy zostali oprowadzeni po 3 pomieszczeniach. Pierwszym była hala do nagrywania scen z efektami specjalnymi. W drugim pomieszczeniu przewodnik wyświetlił scenę z filmu Jerzego Skolimowskiego ‘11 minut’ oraz pokazał zdjęcia z planu podczas kręcenia tej sceny. Po pokazie wytłumaczył jak 3 piętrowe rusztowanie w hali zmieniło się w 11 piętrowy budynek w środku Warszawy. Ostatnim przystankiem było studio nagrań,

o wiele mniejsze od poprzednich pomieszczeń, wypełnione podstawkami pod nuty, mikrofonami i stacją dla reżysera.

Warsztaty edukacyjne poświęcone produkcji filmowej dostarczyły zwiedzającym odpowiedzi na wiele pytań. Dowiedzieliśmy się między innymi:

  • Czym jest plan filmowy i kto jest kim na planie dużej produkcji;
  • Czym zajmuje się pion scenograficzny i jak powstaje scenografia do filmu;
  • Jak tworzy się efekty specjalne – czyli jak pokazywane jest na ekranie to czego w normalnych warunkach sfilmować się nie da;
  • Jak wygląda praca kaskaderów podczas kręcenia scen walk, wypadków, pościgów czy upadków z dużej wysokości;
  • Jak wygląda realizacja profesjonalnego udźwiękowienia filmu w certyfikowanym studiu najwyższej jakości.

Już w styczniu swoją premierę będzie miał film „Akademia Pana Kleksa”, do której niektóre sceny kręcone były właśnie w Alvernia Planet. Mieliśmy okazję zobaczyć zwiastun filmu będąc dokładnie w tej hali, gdzie kręcono sceny

z udziałem Pana Kleksa.

Niestety wewnątrz studia nie można robić zdjęć. Jednak na pamiątkę wizyty zostaliśmy fotograficznie „teleportowani” w różne ciekawe miejsca.

/M. Teluk/

Skip to content