Drugie życie

W CKZiU nr 2 w Wadowicach ruszyła Ogólnopolska Kampania:
„DRUGIE ŻYCIE. TRANSPLANTACJA – masz dar uzdrawiania”.

          W styczniu uczennice liceum policyjnego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach wzięły udział w inauguracji Ogólnopolskiej Kampanii „DRUGIE ŻYCIE. TRANSPLANTACJA- masz dar uzdrawiania” w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

          Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. 

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

W skali ogólnopolskiej, kampanii patronują:

  • abp Wojciech Polak – Prymas Polski,
  • Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej,
  • dr hab. n. med. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej,
  • Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych,
  • Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”,
  • Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji oraz „Życie po Przeszczepie”,
  • Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów.

Kampania „DRUGIE ŻYCIE. TRANSPLANTACJA – masz dar uzdrawiania” jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce.

Kampania skierowana jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Przy wsparciu organizatorów i szkolnych koordynatorów, uczniowie przeprowadzają własne działania promocyjne – szkolne kampanie, które sprawiają, że ich rówieśnicy wiedzą czym jest oświadczenie woli, a transplantacje stają się tematem rozmów nie tylko w szkolnych murach.

            Do tej pory, w tej edukacyjno-informacyjnej akcji udział wzięło 300 tysięcy uczniów z 750 szkół w całym kraju. W województwach, w których prowadzono kampanię młodzież rozdała milion oświadczeń woli.

          Popularyzacja wiedzy na temat transplantologii ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. W Unii Europejskiej zajmujemy dopiero 17 miejsce pod względem liczby przeszczepianych organów. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczep jest około 1746 osób ( przeszczep nerki, serca, wątroby, płuca)

POBIERZ PLAKAT


1 marca 2018 roku kampania  „DRUGIE ŻYCIE. TRANSPLANTACJA –
masz dar uzdrawiania”
podczas zebrania z rodzicami.  

         1 marca w CKZiU nr 2 w Wadowicach podczas ogólnoszkolnego zebrania z rodzicami, uczniowie klasy drugiej technikum Filip Giżycki i Karol Wajdzik zaprezentowali przygotowany przez siebie krótki wykład na temat transplantacji, aspektów etycznych i prawnych dotyczących przeszczepiania narządów w Polsce. Przekazali informacje dotyczące tego, kto może zostać DAWCĄ oraz czym jest OŚWIADCZENIE WOLI. Karol i Filip zwrócili również uwagę na to, że stanowisko kościoła katolickiego w sprawie przeszczepiania narządów jest zdecydowanie pozytywne i stanowi realizację solidarności i miłości bliźniego. Do potwierdzenia tego stanowiska posłużyły im słowa Jana Pawła II: „jedną z dróg pielęgnowania prawdziwej kultury życia jest dawstwo narządów, wykonywane w sposób etycznie akceptowalny, z zamiarem oferowania szansy na zdrowie, a nawet życie, chorym, którzy czasem nie mają innej nadziei”

            Podsumowując wykład uczniowie zachęcali rodziców do pobierania oświadczeń woli, ulotek informacyjnych na specjalnie przygotowanym stoisku, gdzie uczennice klasy pierwszej liceum policyjnego: Grabowska Aleksandra, Jankowicz Patrycja, Stuglik Karolina, Targosz Weronika oraz uczniowie klasy drugiej technikum: Moskała Kamil, Zwierz Łukasz, przekazywali dodatkowe informacje na temat oświadczeń woli, transplantacji.

W przygotowaniu prezentacji multimedialnej od strony technicznej czuwał uczeń klasy drugiej technikum Szymon Wawro, a autorem zdjęć była uczennica klasy pierwszej liceum policyjnego Maja Szota.

Wykładu o transplantacji wysłuchało ponad 200 osób.  Przeprowadzona kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy po zakończeniu spotkania indywidualnie rozmawiali z wolontariuszami o zasadach wypełniania oświadczeń woli, poruszali aspekty prawne obowiązujące w Polsce a dotyczące przeszczepów.

Podczas spotkania rozdano 194 OŚWIADCZEŃ WOLI.

Młodzież z CKZIU nr 2 w Wadowicach wraz z opiekunami liczą na równie pozytywny odbiór akcji podczas następnych wykładów i imprez przeprowadzanych na terenie Wadowic.

O wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na stronie szkolnej oraz WadowiceOnline.pl, który jest patronem medialnym akcji.

Szkolnymi koordynatorami kampanii są: Dorota Załuska-Oberpriller, Beata Bieńkowska, Marcin Niemczak.

Już teraz ZAPRASZAMY do stoiska informacyjnego podczas DNI OTWARTYCH w CKZiU nr 2, ul. Zegadłowicza 36 w dniach 18-19 marca  2018 roku.
 
Każdy z nas ma dar uzdrawiania. Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie.

Szkolni Koordynatorzy

 


 

 Gimnazjaliści zainteresowani kampanią „Drugie Życie”.

W dniach 18 i 19 marca 2018 r. , podczas Dni Otwartych w CKZiU nr 2 w Wadowicach zorganizowano akcję: „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Bardzo zainteresowała ona naszych gości – gimnazjalistów, którzy licznie przybyli do nas z różnych szkół. Na stoisku informacyjnym można było zapoznać się z tematem i celami tej ogólnopolskiej akcji, odebrać ulotki przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz oświadczenia woli. Uczennice klasy pierwszej liceum policyjnego: Bizoń Kinga, Mikołajek Żaneta, Stuglik Karolina, Szuster Monika, Targosz Weronika oraz uczeń klasy II ms Stanuszek Kacper, przekazywali najważniejsze informacje dotyczące transplantologii w Polsce, zachęcali do podejmowania rozmów na ten temat w gronie znajomych i rodziny. Kilku gimnazjalistów szczególnie zainteresowało się procedurami, jakie trzeba spełnić, aby zorganizować podobną akcję na terenie własnej szkoły.
Podczas niedzielnego i poniedziałkowego dnia otwartego w naszej szkole rozdaliśmy około 200 ulotek i oświadczeń woli. Cieszymy się, że prowadzona przez nas akcja popularyzująca transplantację, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej, zaszczepiła w nich potrzebę pomagania innym i uświadomiła, że każdy ma dar uzdrawiania.

Koordynatorzy akcji


   Uczniowie CKZiU wzięli udział w akcji – „ODDAJ KREW”.

          Dnia 21 marca 2018 roku w ramach kampanii „ Drugie ŻycieTransplantacja. Masz dar uzdrawiania” zgłosiło się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wadowicach ( ul. Karmelicka 5) 15 uczniów naszej szkoły gotowych oddać krew. Ostatecznie zakwalifikowało się 11 osób do poboru. Pełnoletni uczniowie mieli okazję przełamać strach stając się honorowymi dawcami oddając pełną „porcję” krwi czyli 450 ml.

          Krew jest bezcennym darem, nie da się jej wytworzyć, jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Może ona ocalić życie drugiego człowieka dlatego postawa młodych ludzi, którzy decydują się na taką formę pomocy innym jest szczególnie godna uznania..

Zachęcamy by „Zostać krwiodawcą! W ciągu roku w Polsce koniecznie trzeba wykonać ponad milion przetoczeń. Na Twoją krew czekają tysiące chorych. Oddając krew spełniasz humanitarną powinność –ratujesz zagrożone życie.”

          Podczas akcji 21 marca w wadowickim Centrum Krwiodawstwa uczniowie naszej szkoły informowali wszystkich honorowych dawców o możliwości pomocy chorym również poprzez podpisanie oświadczenia woli i zostanie dawcą narządów. Rozdawaliśmy ulotki, naklejki, oświadczenia woli oraz zostawiliśmy na gazetce informacje o celach kampanii „Drugie Życie – Transplantacja. Masz dar uzdrawiania”

          Wszystkim wychowankom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w następnej akcji krwiodawstwa ( maj 2018).

Zgłoszenia u opiekunów PCK – D. Załuska-Oberpriller oraz J. Zaręba.

 


Kampania  „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania” zagościła w „Galicjance”.

          20 kwietnia,  w piątkowy wieczór, odbyła się impreza karaoke w wadowickiej „Galicjance”. Za zgodą właściciela posesji uczennice klasy pierwszej liceum policyjnego Karolina Stuglik i Weronika Targosz oraz uczeń klasy trzeciej Daniel Rokowski, przedstawili  prezentację na temat transplantacji, w której znajdowały się podstawowe informacje o przeszczepach w Polsce oraz o zasadach wypełniania oświadczenia woli. Prezentacja zawierała również  wywiad z panią Lilianną, która jest po przeszczepie szpiku kostnego. Obecnie mija już 3,5 roku od przeszczepu  i jak sama mówi: „(…)przeważnie czuje się dobrze. Nie mam takiej energii i zdrowia, jakie miałam przed chorobą. Jestem bardzo szczęśliwa , że wróciłam do realizacji moich pasji i że jakkolwiek by nie było, to najważniejsze, że żyję nadal.”

           Po prezentacji wyemitowano krótki  film pt. „ Jak uratować życie w jedną minutę?” przygotowany przez Karolinę, który rozpoczynał  w styczniu szkolny etap kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Spotkanie zakończyło się rozdaniem ulotek oraz oświadczeń woli,  a bardziej zainteresowanym zostały przekazane szczegółowe informacje na temat kampanii. Karolina była zadowolona z przeprowadzonej akcji, co wyraziła w krótkim komentarzu : „muszę przyznać, że zainteresowanie kampanią  było całkiem spore, choć wydawać by się mogło, że temat przeszczepu nie jest popularny w obecnych czasach. Myślę, że każdy zrozumiał sens naszego działania”.
        Koordynatorka Kampanii


Promocja kampanii „Drugie Życie” podczas charytatywnego
biegu na Golgotę w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 Młodzież naszej szkoły, w sobotę 21 kwietnia 2018 roku wzięła udział w charytatywnym „Biegu na Golgotę”.

          Podstawowym celem IV edycji „Biegu na Golgotę” była:

– zbiórka funduszy na rehabilitację dla Sebastiana (8 maja 2017 Sebastian Kryta uległ tragicznemu wypadkowi, po którym zapadł w śpiączkę. Pomimo uszkodzenia mózgu reaguje na bodźce zewnętrzne. Sebastian potrzebuje leczenia, rehabilitacji, środków medycznych).
– popularyzacja biegów, marszów Nordic Walking jako najprostszej formy ruchu i rekreacji ruchowej,

– popularyzacja jednej z konkurencji psich zaprzęgów jaką jest canicross

(bieg z psem przy pasie).

– propagowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

–  w tym roku dodatkowo: popularyzacja wiedzy na temat transplantologii w Polsce w ramach kampanii „DRUGIE ŻYCIE. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”.

Celem kampanii jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów.

          Dzięki zainicjowaniu akcji w szkole przez Monikę Byrgiel ( zawodniczka canicross biega z Alpiną i Hero) i Wiktorię Bober ( zawodniczka canicross biega z Roxym)) w biegu wzięły udział również uczennice z liceum policyjnego: Anna Rokowska, Anna Kowalska, Daniela Kowalówka, Karolina Piwowar, Julia Młodzik oraz uczniowie technikum elektronicznego Filip Jucha i Kamil Gustof, dorzucając swoją „cegiełkę pomocy” dla Sebastiana. Punktualnie o godzinie 12:30 w 4 kilometrową trasę wybiegło

176 biegaczy zawodowców, amatorów, biegaczy z psami czy też z kijkami. Wystartować mógł każdy, najmłodsza z zawodniczek miała 3 lata, a najstarsza 73 lata.

          Podczas tego charytatywnego przedsięwzięcia od godziny 10:00 młodzież z CKZiU nr 2 w Wadowicach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Drugie Życie. Transplantacja-masz dar uzdrawiania”, była obecna przy przygotowanym specjalnym stoisku z ulotkami oraz informacjami na temat transplantacji. Rozdano około 100 oświadczeń woli dorosłym uczestnikom zawodów, strażakom, organizatorom, kibicom. Młodzi biegacze chętnie odbierali naklejki promujące kampanie „Drugie Życie” i kolorowe ulotki przygotowane przez uczniów z CKZiU nr 2.

          Wolontariuszki kampanii, uczennice liceum policyjnego Aleksandra Grabowska, Patrycja Jankowicz, Karolina Stuglik, Weronika Targosz oraz uczeń Daniel Rokowski , byli bardzo zadowoleni z zainteresowania tak wielu osób przeprowadzoną akcją.    

          Wśród biegaczy znalazła się również osoba, która była po przeszczepie nerki. Bardzo pozytywnie oceniła ona zaangażowanie młodzieży w popularyzację transplantologii i ich działania na rzecz tych, których życie z powodu choroby zostało zagrożone.

          Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w akcji. 
                                                                              Szkolna Opiekunka Kampanii


Młodzież z  kampanii „Drugie Życie” aktywna podczas muzycznego wydarzenia w Wadowicach.

          25 kwietnia 2018 roku w kameralnej sali widowiskowej Wadowickiego Centrum Kultury w Wadowicach odbyła się ósma edycja  Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej GORZEŃ MUSIC AWARDS 2018 organizowanego przez naszą szkołę. Gośćmi specjalnymi byli Andrzej Górecki – Wicestarosta Powiatu Wadowickiego oraz Jerzy Kotaś – Dyrektor CKZiU nr 2 w Wadowicach.W konkursie wzięły udział szkoły z całego powiatu wadowickiego: I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie oraz gospodarze z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach.

          Na widowni zasiadło około 200 osób, uczniowie szkół, zaproszeni goście, znajomi, rodzice, dziadkowie wykonawców. Kampania „Drugie Życie” skierowana jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych a właśnie na widowni tego konkursu głównie zasiadała młodzież z powiatowych szkół średnich z Wadowic i z Andrychowa. 

          W trakcie obrad jury, młodzież naszej szkoły: Kachnic Patrycja ( uczennica klasy pierwszej liceum ) oraz Wajdzik Karol ( uczeń klasy drugiej technikum ) przedstawili prezentację multimedialną na temat transplantologii w ramach realizacji kampanii „Drugie Życie. Transplantacja- masz dar uzdrawiania”.  Prezentacja zawierała podstawowe informacje o kampanii, o zasadach przeszczepiania narządów w Polsce oraz wywiad z panią Lilianną, która jest po przeszczepie szpiku kostnego. Obecnie mija już 3,5 roku od przeszczepu, i jak sama mówi czuje się dobrze: „jestem bardzo szczęśliwa , że wróciłam do moich pasji i że jakkolwiek by nie było, to najważniejsze że żyję nadal.” Podczas wyświetlanej prezentacji na widowni panowała idealna cisza , a zgromadzona publiczność z wielkim zainteresowaniem wysłuchała wszystkich informacji.

            Dodatkowo uczennice z liceum policyjnego: Grabowska Aleksandra, Bobula Paulina, Palichleb Aleksandra, Piwowar Karolina, uczeń liceum policyjnego Grzyb Filip oraz uczeń technikum Giżycki Filip przygotowali stoisko informacyjne z ulotkami na temat kampanii i oświadczeniami woli.

Przeprowadzona kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem, rozdano około 100 oświadczeń woli a  młodzież  po zakończonym konkursie indywidualnie rozmawiała z wolontariuszami o zasadach wypełniania oświadczeń woli oraz możliwościach przyłączenia się do kampanii.

                                                                     Szkolna Koordynator Kampanii

Poniżej zamieszczamy listę LAUREATÓW konkursu:

I miejsce – Maria Pindel z CKZiU nr 1 w Wadowicach

II miejsce – Justyna Klimek z I LO im. M.  Wadowiccy w Wadowicach

III miejsce – Angelika Frączek – CKZiU nr 2 w Wadowicach

Wyróżnienie przyznano Mai Szocie z CKZiU nr 2 w Wadowicach

Nagrodę Publiczności otrzymała Adrianna Ćwiertnia z I LO w Wadowicach


Kampania „ Drugie Życie” podczas Akcji  Motoserce w Wadowicach.

 

 Ponad 50 osób oddało krew, ponad 200 osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku
kostnego, ponad 100 ulotek  kampanii „Drugie Życie” rozdanych.

          W sobotę 28 kwietnia na wadowickim rynku odbyła się po raz siódmy akcja Motoserce. Dzięki uprzejmości organizatorów oraz Pani Agacie Bieleckiej do akcji przyłączyła się młodzież naszej szkoły. Akcja wspierana jest przez Polski Czerwony Krzyż, Kancelarię Prezydenta RP i polega na honorowym oddawaniu krwi dla potrzebujących. Organizatorzy chcą nią zwrócić uwagę na chroniczny brak krwi w polskich szpitalach, zwłaszcza na wiosnę i lato, kiedy brakuje jej najbardziej.

          Natomiast uczniowie liceum policyjnego, w ramach kampanii „DRUGIE ŻYCIE. Transplantacja- masz dar uzdrawiania” rozdawali wszystkim  zainteresowanym ulotki informacyjne na temat transplantacji oraz oświadczenia woli.  Aleksandra Grabowska, Patrycja Jankowicz, Patrycja Augustyniak, Wiktoria Romanowska , Karol Kondak rozdali ponad 100 oświadczeń woli wśród motocyklistów oraz dorosłych mieszkańców Wadowic, natomiast najmłodszym wręczano naklejki akcji. Młodzież jest przekonana, że cel kampanii „Drugie Życie”, podczas sobotniego wydarzenia na rynku wadowickim został osiągnięty. Liczne rozmowy z motocyklistami i ich rodzinami dają podstawy do tego by stwierdzić, że wiedza z zakresu przeszczepiania narządów, tkanek, szpiku kostnego oraz krwiodawstwa jako metod ratujących życie i przywracających zdrowie ciężko chorym ludziom jest bardzo duża i że dzięki takim akcjom możemy liczyć na pomoc całej Rodziny Motocyklowej. Dzięki motocyklistom zrzeszonym w Klubie Motocyklowym Grey Wolves F.G. oraz Klubie Motocyklowym Strażaków Riders Of Flames w sobotę  w Wadowicach krew oddało ponad 50 osób.

          Podczas akcji  odbyły się DNI DAWCY SZPIKU KOSTNEGO pod hasłem „Marek i Inni potrzebują Twojej pomocy” dedykowane 

58-letniemu Markowi Książkowi z Wadowic oraz wszystkim chorym oczekującym na przeszczep. Od godziny 10:00 do 16 :00 rejestrowani byli potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zarejestrować mogły się osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 55 roku życia i są w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Podczas akcji zarejestrowało się ponad 200 osób, wśród nich byli uczniowie naszej szkoły.       

                                                              Szkolna Koordynatorka Akcji


  

Kampania „Drugie Życie” w Radiu Andrychów.

 W poniedziałek 14 maja 2018 roku w Radiu Andrychów, w rozmowach dnia, porannej audycji Roberta Frasia, został przeprowadzony wywiad z uczennicami klasy pierwszej liceum policyjnego z CKZiU nr 2 w Wadowicach:  Karoliną Stuglik i Weroniką Targosz. Dotyczył on transplantologii w Polsce, w ramach kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Weronika i Karolina przedstawiły krótko cel i charakter prowadzonej kampanii. Cieszymy się, że dzięki tej rozmowie  w radiu, dotarliśmy z naszą akcją do jeszcze szerszej społeczności lokalnej. Radio Andrychów nadaje na falach średnich o częstotliwości 1584 kHz  i obejmuje swym zasięgiem mieszkańców gminy  Andrychów. Jest odbierane również w sąsiednich  gminach: Kętach, Wieprzu i Wadowicach. Codziennie radio dociera do  około 5 tys. słuchaczy. Karolina i Weronika zachęcały do przyłączenia się do edukacyjno- informacyjnej formy kampanii młodzieży z ponagimnazjalnych szkół   gminy Andrychów.

          Karolina w kilku słowach wyjaśniła, co to jest Oświadczenie Woli, oto fragment jej wypowiedzi: Oświadczenie woli to mały, niepozorny dokument, który za sprawą podpisu zyskuje niezwykłą moc. Jedno świadome wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest decyzją, która może uratować życie i przywrócić zdrowie kilku osobom”.

          Uczennice liceum przypomniały również zrealizowane już przez młodzież CKZiU nr 2 w Wadowicach liczne spotkania, akcje na terenie Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, popularyzujące transplantację.

Redaktor Fraś był bardzo zainteresowany treścią pytań, które najczęściej zadawane są przez  ludzi  podczas takich akcji.
Weronika odpowiedziała, że najbardziej popularne z nich dotyczy tego : „Kto może zostać dawcą? Odpowiedź na to pytanie często zawiera niezbędne informacje o procedurze dalszego postępowania. Po podpisaniu Oświadczenia Woli , czyli wykonaniu tego pierwszego kroku, o następnych decydują inne medyczne predyspozycje, takie jak stan zdrowia, wiek”.

Następnie wspomniała też, że: „Inne zadawane często pytanie związane jest  ze stanowiskiem Kościoła wobec przeszczepiania narządów.  Odpowiadając uczennica podkreśliła, że stosunek KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO do problemu transplantologii jest zdecydowanie pozytywny”.

Karolina i Weronika zwróciły uwagę, że młodzież  promuje kampanię „Drugie Życie” nie tylko słowem, ale również czynem, działaniami takimi jak: oddawanie krwi, rejestrowanie potencjalnych dawców szpiku kostnego, wsparciem  akcji charytatywnej.

                                  Na zakończenie wizyty w radiu uczennice liceum policyjnego zachęciły wszystkich słuchaczy do wzięcia udziału w konferencji „Tak dla transplantacji”, która odbywała się również w poniedziałek , w sali widowiskowo – teatralnej przy parafii św. Piotra w Wadowicach.

Kończąc swoją wizytę w radiu  Karolina i Weronika zostawiły tam   ulotki informacyjne o kampanii oraz około 50 oświadczeń woli dla dziennikarzy ,zapraszanych gości  oraz słuchaczy radia Andrychów.

Dziękujemy Karolinie Stuglik i Weronice Targosz za rozpowszechnienie akcji „Drugie Życie” i wzięciu udziału w rozmowie na żywo w radiu Andrychów.
Mamy nadzieję, że poprzez przekazane informacje: „Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie. Każdy z nas ma dar uzdrawiania”.

                                                                     Szkolna Koordynatorka Kampanii

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.


Konferencja „ TAK dla Transplantacji”  jako podsumowanie akcji
„Drugie Życie”
prowadzonej przez CKZiU nr 2 w Wadowicach.

Dnia 14 maja ( poniedziałek) o godz. 17 w sali teatralno – widowiskowej przy parafii św. Piotra w Wadowicach, odbyła się konferencja na temat transplantacji w Polce, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Organizatorami tego spotkania była młodzież oraz szkolna koordynatorka kampanii z CKZiU nr 2 w Wadowicach.

 W imieniu całej społeczności szkolnej, wszystkich zgromadzonych przywitali prowadzący konferencję: Patrycja Kachnic ( uczennica liceum policyjnego) oraz Karol Wajdzik ( uczeń technikum o profilu elektronicznym). Prowadzący przekazali informację, że spotkanie to jest podsumowaniem wielu działań, jakie młodzież z CKZiU nr 2 w Wadowicach podjęła od stycznia 2018 roku, aby promować transplantologię w Polsce. 

 Celem kampanii „ Drugie Życie” jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom.

 Patrycja i Karol przedstawili w formie prezentacji multimedialnej podstawowe informacje na temat przeszczepiania narządów, sposobu wypełniania Oświadczenia Woli, wyjaśnili kto może zostać Dawcą oraz podkreślili stanowisko Kościoła Katolickiego, które jest pozytywne i stanowi realizację przykazania  solidarności i miłości bliźniego.

          Następnie swój wykład pt. „Tak dla transplantacji” wygłosiła Pani mgr Iwona Dymek, która jest Regionalnym Koordynatorem Transplantacyjnym Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na początku wyjaśniła znaczenie kilku istotnych pojęć związanych z transplantologią. Omówiła procedury przeszczepiania narządów obowiązujące w Polsce oraz wyjaśniła, jaki jest przebieg takiego procesu transplantacyjnego. Wspomniała również, że Jeden Dawca może uratować życie nawet 8 innych osób. Swój wykład zakończyła jednym z ważnych zdań promujących dawstwo narządów: „ Nie zabieraj narządów do nieba. Mogą uratować czyjeś życie”.

          Kolejny wykład pt: „ Tak dla transplantacji nerek” wygłosiła Pani Bernadeta SzczelinaKrzak, która jest lekarzem rodzinnym oraz lekarzem pracującym w stacji dializ. Pani Doktor przedstawiła trudną sytuację osób dializowanych, oczekujących czasem latami na przeszczep nerki. Wyjaśniła ,że dializa to zabieg, podczas którego usuwane są produkty przemiany materii i nadmiar wody z organizmu. Jedna sesja dializy trwa od 3 do 6 godzin i musi być wykonywana kilka razy w tygodniu.

      Podsumowując wykład Pani Doktor przekazała informację, że w Polsce dializowanych jest 343 chorych na milion mieszkańców, z tego około 7% rocznie otrzymuje przeszczep nerki, a każdy chory z nieodwracalną niewydolnością nerek to potencjalny biorca.

          Następnie poproszono Panią Liliannę Filę – Frydę o podzielenie się z uczestnikami konferencji swoimi refleksjami, związanymi z  przeszczepem szpiku kostnego. Pani Lilianna opowiedziała, jak u niej wyglądało rozpoznanie choroby, trudny okres pogodzenia się z  diagnozą białaczki i oczekiwania na jedyny ratunek życia, jakim był przeszczep. Wspominała również o wsparciu rodziny i najbliższych w tym okresie, o bardzo dużym zaangażowaniu osób, które rejestrowały się w bazie jako potencjalni dawcy. Dzisiaj mija 3,5 roku od przeszczepu, a Pani Lilianna czuje się dobrze i jak sama mówi: Jestem  bardzo  szczęśliwa, że wróciłam do moich pasji i że jakkolwiek by nie było, to najważniejsze że żyję nadal i to nie sama, mam z kim podzielić swoje radości i swoje troski.”

          Prowadzący przeprowadzili również rozmowę z Panem Mateuszem Mamcarczykiem, który ponad 2 lata temu był dawcą szpiku kostnego.  Pobranie komórek macierzystych odbyło się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a biorcą była osoba mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Pan Mateusz podkreślił, że nie wahał się podjąć tej ważnej życiowej decyzji ratującej życie innej osobie. Zachęcał do zarejestrowania się w bazie DKMS.

Po tych bardzo osobistych wypowiedziach Pani Lilianny i Pana Mateusza, wszyscy pełnoletni uczestnicy konferencji zostali zachęceni do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.

      Równolegle do trwającej konferencji odbywał się bowiem  Dzień Dawcy Szpiku Kostnego przygotowany przez Panią koordynatorkę DKMS Agatę Bieleck. Była to kontynuacja akcji „Marek i inni potrzebują Twojej pomocy” dedykowana Markowi Książkowi z Wadowic.  Podczas rejestracji pomocą służyły  wolontariuszki: Pani Sylwia Grzyb, Pani Sabina Miszczak, Pani Anna Miszczak oraz Panie z CKZiU nr 2, Pani Bogusława Wiercimak, Pani Anna Kozak-Nitwinko, Pani Aurelia Fila. Młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach przygotowała również stoisko z ulotkami informacyjnymi o transplantacji. Uczennice z liceum policyjnego: Wiktoria Romanowska, Aleksandra Grabowska, Karolina Stuglik, Weronika Targosz, uczeń liceum Filip Grzyb oraz uczeń technikum Filip Giżycki rozdawali Oświadczenia Woli i zachęcali do rozmów z rodziną i najbliższymi na ten trudny temat, jakim jest dawstwo narządów.

          Podczas konferencji oprawę muzyczną zapewnił opiekun artystyczny młodzieży Pan Marcin Niemczak, wraz uczennicami klasy pierwszej liceum policyjnego: Mają Szotą i Karoliną Stuglik, które  wykonały utwory przy gitarowym akompaniamencie Rafał Wilka.

Nad stroną techniczną konferencji, nagłośnieniem oraz prezentacjami multimedialnymi czuwali uczniowie klasy technikum o profilu elektryczno – elektronicznym: Szymon Wawro i Sebastian Szałwiński.

Konferencja, dzięki życzliwości Księdza Prałata Tadeusza Kasperka, odbyła się w sali widowiskowo – teatralnej przy kościele św. Piotra w Wadowicach.

Kończąc konferencję, młodzież przekazała serdeczne PODZIĘKOWANIA do wszystkich osób bezinteresownie zaangażowanych w organizację całego wydarzenia.  Do wszystkich zebranych skierowano również piękne przesłanie :

„Każdy z nas ma dar uzdrawiania.  Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie”.

                                                                Szkolna Koordynatorka Kampanii





 Kampania „Drugie Życie” podczas IV Biegu Wadowickiego.

         W sobotę 19 maja 2018 roku, w godzinach popołudniowych, odbył się IV Bieg Wadowicki. Trasa głównego biegu liczyła około 10 km i przebiegała przez Wadowice, Zawadkę oraz Chocznię. W zawodach udział wzięło 469 osób z Polski, Maroka, Ukrainy. Na rynku wadowickim  dla zawodników, kibiców i licznie zgromadzonych przygotowano wiele atrakcji  oraz wydarzeń towarzyszących.

          Obecna była również młodzież z liceum policyjnego naszej szkoły, która w ramach kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”, promowała przeszczepianie narządów. Karolina Stuglik, Aleksandra Grabowska, Weronika Targosz przygotowały stoisko informacyjne, ulotki, naklejki oraz oświadczenia woli. Podczas trwania całej imprezy rozdano ponad 200 oświadczeń woli i jak mówi Karolina, główna inicjatorka udziału w IV Biegu Wadowickim : „ podczas tego sportowego święta w Wadowicach bardzo dużo osób było zainteresowanych naszą kampanią i sami podchodzili po oświadczenia  i ulotki. Cieszymy się, że w taki sposób mogłyśmy przyczynić się do popularyzacji transplantologii”.

 Najszybszym biegaczem IV Biegu Wadowickiego okazał się Elasri Abderrahim z Maroka, drugi był Tomasz Pociecha z Krygu , zaś trzeci Anrzej Włocha z Marklowic Górnych .
Z kobiet najszybsza była Olena Kytycia z Ukrainy ,druga była Paulina Załucka z Gdańska , zaś trzecia na metę wbiegła Aleksandra Jachimczyk z Chrzanowa.


Szkolna Koordynatorka Kampanii


Podsumowanie kampanii „Drugie Życie. Transplantacja- masz dar uzdrawiania” w CKZiU nr 2 w Wadowicach.

            W sobotę 26 maja  o godzinie 9  młodzież z CKZiU nr 2 w Wadowicach przy ulicy Zegadłowicza podsumowała prowadzoną od stycznia  2018 roku kampanię „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”.

          Zgromadzona w sali konferencyjnej młodzież została poinformowana o przebiegu akcji na terenie Wadowic, Kalwarii, Andrychowa. Uczeń klasy drugiej technikum, Karol Wajdzik, przedstawił w formie multimedialnej podstawowe informacje o przeszczepach w Polsce oraz wyjaśnił, kto może zostać dawcą. Zaprezentował oświadczenie woli pokazał, w jaki sposób należy go wypełnić, kogo poinformować o podjęciu decyzji o dawstwie narządów.

Uczennice klasy pierwszej liceum policyjnego: Wiktoria Romanowska oraz Aleksandra Grabowska rozdały zgromadzonym koleżankom i kolegom oświadczenia woli, ulotki informacyjne. Nauczyciele uczestniczący w podsumowaniu kampanii również odebrali oświadczenia woli.

Dziękujemy wszystkim za udział w promowaniu szczytnego celu kampanii i mamy nadzieję, że wspólnie pomożemy uratować niejedno życie

                                                                                      Szkolna Koordynatorka Kampanii



  

PODZIĘKOWANIE

DZIĘKUJĘ  WSZYSTKIM za udział w kampanii, za duże zaangażowanie i poświęcenie własnego wolnego
czasu, by promować szczytny cel akcji „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”.    

Mam nadzieję, że nasze działania pomogą uratować NIEJEDNO ŻYCIE.

A motto naszej kampanii, słowa Jana Pawła II niech towarzyszą w codzienności  :     
                                  „Człowiek jest wielki nie przez to,

                              co posiada, lecz przez to, kim jest;

                              nie przez to, co ma, lecz przez to,

                              czym dzieli się z innym”.

            Wadowice, 28.05.2018r.                       Szkolny Koordynator Kampanii



      

Dnia 12 czerwca 2018 roku w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie została podsumowana VIII edycja Ogólnopolskiej Kampanii Drugie Życie. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele naszej szkoły Aleksandra Grabowska, Patrycja Jankowicz, Karolina Stuglik, Karol Wajdzik wraz z  szkolną koordynatorką kampanii Dorotą Załuską-Oberpriller. Szkoły, które w styczniu 2018 roku zakwalifikowały się do tegorocznej edycji kampanii  prowadziły różnorodne akcje, których celem było zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie.

     Po szczegółowej analizie sprawozdań wszystkich działań prowadzonych przez szkoły, komisja przyznała GŁÓWNĄ NAGRODĘ , CZEK CHARYTATYWNY  w wysokości 2 tysięcy złotych naszej szkole  CKZiU nr 2 w Wadowicach.

     Nagrodzono również   Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem oraz I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

     Nagrody wręczyli sponsorzy kampanii: Iwona Mazur, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych oraz przedstawiciel Fresenius Medical Care Polska.

    Podczas uroczystej gali wręczania nagród, uczniowie przedstawili  w formie prezentacji krótkie podsumowania prowadzonych akcji. (prezentacja w załączniku)

PODSUMOWANIE

    Podczas całej kampanii trwającej od stycznia do maja 2018 roku,  staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszej społeczności lokolnej z przesłaniem kampanii: „Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Byliśmy obecni na dużych wydarzeniach i imprezach, w mediach lokalnych, szkolnych. Młodzież naszej  szkoły wykazała się dużą inwencją twórczą , sami zorganizowaliśmy konferencje „TAK dla transplantacji”, Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.  Wspieraliśmy charytatywnie Sebastiana podczas Biegu na Golgotę.

     Możemy być dumni, że młodzież naszej szkoły nie tylko słowem popularyzowała dawstwo narządów/tkanek, ale również sama dała przykład i piękne świadectwo pomocy potrzebującym oddając krew oraz rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku.

PODZIĘKOWANIA

       Jako szkolna  koordynatorka kampanii bardzo chciałabym podziękować uczniom, którzy w wyjątkowy sposób zaangażowali się w kampanię,  poświęcili swój wolny czas ( wiele akcji odbywało się w wekendy ), by promować szczytny cel kampanii, brali udział w wielu wydarzeniach i imprezach oraz wykonali ulotki informacyjne i prezentacje.

Tymi osobami są: Grabowska Aleksandra ( I LP), Jankowicz Patrycja ( I LP), Stuglik Karolina ( I LP), Targosz Weronika ( I LP), Wajdzik Karol ( II Te), Wawro Szymon ( II Te) oraz uczniowie Filip Giżycki (II Te), Romanowska Wiktoria ( I LP).

     Dziękuję tym, którzy wsparli nasze działania na terenie szkoły, a są to uczniowie klasy  I LP: Kachnic Patrycja , która była jedną z prowadzących konferencję i konkurs piosenki, Grzyb Filip, Szota Maja, Augustyniak Patrycja, Bizoń Kinga, Mikołajek Żaneta , Szuster Monika, Bobula Paulina, Palichleb Aleksandra, uczniowie II Te: Moskała Kamil, Zwierz Łukasz, klasy II LP Kondak Karol, klasy I TE Sebastian Szałwiński,  Stanuszek Kacper ( II ms), Daniel Rokowski, Rafał Wilk.

     Podziękowania kieruję również do uczennic klasy II LP, Moniki Byrgiel i Wiktorii Bober, które były inicjatorkami biegu charytatywnego oraz do Anny Rokowskiej, Anny Kowalskiej, Danielii Kowalówki, Karoliny Piwowar( I LP), Julii Młodzik( I LP) , Filipa Juchy (III Tele), Kamila Gustofa ( III Tele).

    Pragnę podziękować nauczycielom  naszej szkoły rejestrującym potencjalnych dawców podczas konferencji:  Pani Bogusławie Wierimak, Pani Annie Kozak-Nitwinko, Pani Aurelii Filii .

Pani Jolancie Zarębie wspierającej nas w organizacji akcji krwiodawstwa.

 Panu Tomaszowi Taladze za pomoc w wykonaniu baneru reklamujacego kampanię.

Pani Małgorzacie Mlak i Pani Angelice Żak za pomoc w przygotowaniu dokumentów na konferencję.

Szczególne podziękowania kieruję do Pani Beaty Bieńkowskiej  i Pana  Marcina Niemczaka  za wsparcie  kampanii podczas ogólnoszkolnego  zebrania z rodzicami, Dnia Otwartego Szkoły i konkursu Gorzeń Music Awards

Pragnę podziękować również DYREKCJI  CKZiU  nr 2 w Wadowicach za umożliwienie realizacji kampanii Drugie Życie oraz wszystkim nauczycielom wspierającym nas w podejmowanych działaniach.


Człowiek jest wielki nie przez to,                           Szkolna Koordynatorka Kampanii

co posiada, lecz przez to, kim jest;                          Dorota Załuska-Oberpriller

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym dzieli się z innym”.


                                                          

                                                                             

                

                                                                                                        

Skip to content