Zaproszenie na konferencję „TAK dla transplantacji”

 Zapraszamy Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach na spotkanie edukacyjno – informacyjne na temat transplantacji w Polsce, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”.

Spotkanie odbędzie się dnia 14 maja  2018 roku (poniedziałek) o godzinie 17:00, w sali teatralno – widowiskowej przy parafii św. Piotra w Wadowicach.

Podczas spotkania od godziny 17:15 do 19:15 będzie możliwe zarejestrowanie się w bazie DKMS przez potencjalnych dawców szpiku  kostnego. Jest to kontynuacja akcji Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, która dedykowana była Markowi Książkowi z Wadowic i innym potrzebującym.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. Od stycznia 2018 roku młodzież z CKZiU nr 2 w Wadowicach bierze udział w różnych działaniach promujących   transplantologię w Polsce, przekazując informacje na temat zasad wypełniania oświadczeń woli oraz etycznych i prawnych aspektów przeszczepiania narządów.

W skali ogólnopolskiej,kampanii patronują: abp Wojciech Polak – Prymas Polski, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów ‚Dialtransplant’, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji oraz „Życie po Przeszczepie”, a także Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Kampania jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce.

PROGRAM SPOTKANIA:

  1. Godz. 17:00 – Powitanie, przedstawienie tematu i celu spotkania.
  2. Godz. 17:10 – Prezentacja multimedialna na temat transplantacji w Polsce
  3. Godz. 17:20 – wykład na temat: „TAK dla transplantacji”,który wygłosi pani mgr Iwona Dymek, Regionalny Konsultant Transplantacyjny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
  4. Godz. 17:40 – wykład na temat: „ Tak dla transplantacji nerek” wygłosi Pani Bernadeta Szczelina-Krzak, Lekarz Rodzinny, Lekarz Stacji Dializ.
  5. Godz. 18:00 – świadectwo Pani Lilianny Fila-Fryda ( z Jaroszowic) po przeszczepie szpiku kostnego.
  1. Godz. 18:20 – wywiad z Panem Mateuszem Mamcarczykiem ( mieszkaniec Wadowic) dawcą szpiku kostnego.
  2. Godz. 18:30 – podsumowanie, zaproszenie do stoiska informacyjnego.

W ramach spotkania będą przygotowane stoiska umożliwiające rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego – informacji udziela koordynatorka DKMS Pani Agata Bielecka.

                                  Szkolny Koordynator Kampanii.

Skip to content