Wycieczka edukacyjna do Zakładu Uzdatniania Wody w Wadowicach

13 listopada 2017 roku klasa 4C (technik budownictwa), korzystając z oferty Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, w ramach zajęć z instalacji budowlanych, zwiedziła Zakład Uzdatniania Wody w Wadowicach.

Zapoznaliśmy z funkcjonowaniem sieci wodociągowej na terenie miasta, poznaliśmy technologię uzdatniania wody stosowaną na stacji. Mogliśmy obejrzeć elementy ciągu technologicznego, a oprowadzający nas po stacji kierownik Ireneusz Cholewa ciekawie i wyczerpująco wyjaśniał zasady ich działania.

W centrum edukacji ekologicznej, znajdującym się na terenie ZUW, pan Cholewa pokazał nam prezentację i tłumaczył, jak na technologię uzdatniania wpływa zmieniająca się jakość ujmowanej ze Skawy wody. Opowiedział też o modernizacji ZUW i budowie nowych odcinków wodociągów realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej. Gospodarz zadbał o komfort słuchaczy i kiedy, popijając gorącą herbatę, oglądaliśmy prezentacje i filmy wyjaśniające, skąd się bierze woda w naszych kranach, zapomnieliśmy, że na stację  dotarliśmy w strugach deszczu. Pogoda poprawiła się wraz z naszymi nastrojami i zabudowania stacji zwiedzaliśmy już bez parasoli. 

Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach.

Adam Mickiewicz. Źródła

Teraz uczestnicy wycieczki na pewno nie są głupcami z cytowanego wiersza, a świadomymi użytkownikami wody i środowiska. :]

Opiekunowie wycieczki: mgr inż. Irena Jagiełka, inż. Jan Bechta.

Irena Jagiełka
Zdjęcia: Elżbieta Sypuła

Skip to content