W poszukiwaniu własnej tożsamości, czyli KinoSzkoła – grudzień 2017

Technicy budownictwa z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach uczestniczyli 18. 12. 2017 roku w kolejnych zajęciach w ramach projektu KinoSzkoła. Temat grudniowych warsztatów brzmiał: „Moje korzenie. Jak pochodzenie wpływa na moje życie.”

Prelegent, pan Paweł Duda, zwrócił uwagę na to, jak duże znaczenie odgrywa pochodzenie na kształtowanie naszej osobowości oraz skłonił nas do refleksji na temat konsekwencji, jakie mogą wyniknąć, gdy człowiek zostanie oderwany od swoich korzeni.

Warsztaty stanowiły wstęp do filmu „Lion. Droga do domu” Gartha Davisa, który powstał na podstawie autentycznych wydarzeń. Pięcioletni Saroo gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od swojej rodziny. Od tej pory zdany jest wyłącznie na siebie. Musi stawić czoła brutalnemu światu. Na szczęście na jego drodze staje para Australijczyków, która decyduje się go zaadoptować i stwarza bezpieczną, kochającą się rodzinę. Gdy Saroo dorasta, postanawia odnaleźć swoją biologiczną matkę i brata. Odbywa podróż w poszukiwaniu własnych korzeni.

„Lion. Droga do domu” to film poruszający, który niewątpliwie skłania do refleksji i uruchamia bagaż emocji. Zmusza do zastanowienia się nie tylko nad kwestią naszego zakorzenienia. W filmie bowiem pojawia się wiele ważnych tematów, jak chociażby trudne relacje między rodzeństwem czy wpływ traumatycznych przeżyć z dzieciństwa na dorosłe życie człowieka.

Agnieszka Kołek

Skip to content