Uczniowie Gorzenia symulują

Jazda samochodem osobowym lub ciężarowym w ruchu ulicznym i możliwość wcielenia się w rolę kierowcy – teraz to możliwe dzięki dwóm symulatorom jazdy, dostarczonym 8 października do CKZiU nr 2 w Wadowicach w ramach projektu „Wadowickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego”, którego beneficjentem jest Starostwo Powiatowe. Od teraz uczniowie mogą kierować pojazdami, pokonywać zakręty, omijać przeszkody, przyspieszać, cofać. Ponadto konsekwencją brawury czy niewystarczającej ostrożności może być kolizja czy spowodowanie wypadku.

Czym są symulatory jazdy?
Urządzenia wyposażone są w elementy, dzięki którym uczniowie mogą poczuć się tak, jakby naprawdę prowadzili samochód. W każdym symulatorze zamontowane są ekrany, na których widać tor jazdy, są lusterka, drążek zmiany biegów, pedały: hamulca, gazu i sprzęgło. Pojazd reaguje na polecenia kierowcy, przekazywane do symulatora za pomocą kierownicy, wiernie odzwierciedlając jazdę samochodem. Taka nauka/zabawa stanowi wspaniały trening dla przyszłych kierowców, gdyż symulatory mogą pracować również w trybie nauki jazdy z egzaminatorem. Ponadto umożliwiają doskonalenie umiejętności uczniów, posiadających już prawo jazdy.

Centrum staje się najlepiej wyposażoną placówką w okolicy. Zarówno uczniowie jak i pracownicy nie kryją zadowolenia: „Profesjonalne urządzenia, pomogą opanować najtrudniejsze elementy jazdy samochodem. Siedząc w wygodnym fotelu można poczuć się jak w prawdziwym samochodzie, gdyż w czasie jazdy symulator wydaje takie same dźwięki, które towarzyszą nam podczas prawdziwej jazdy.Nasza szkoła wszechstronnie wykształci techników pojazdów samochodowych i kierowców mechaników, przygotowanych do pracy na najnowocześniejszych sprzętach.” – dodaje Zbigniew Zając – kierownik warsztatów szkolnych.
Wciąż dokupywane są nowe sprzęty z projektu. Ich wielość i nowoczesność budzi wiele pozytywnych emocji u wszystkich.
„Niedawno otrzymaliśmy kilka paneli edukacyjnych dla zawodów samochodowych i mechanicznych. Nasi uczniowie podczas zajęć korzystają już z panelu układów zapłonowych pojazdów, systemu zintegrowanego typu motronic, systemu sterowania silnikiem ZS typu Common Rail oraz modułu sterującego EDC –Common Rail. Pomoce dydaktyczne dają uczniom możliwość poznania sposobów sterowania elektrycznego silnikiem, zapłonem i innymi funkcjami w pojazdach. Stanowiska przeznaczone są do prezentowania działania elementów elektronicznych, mechanicznych i hydraulicznych, wchodzących w skład systemów sterowania i zasilania paliwem współczesnych silników.”- podkreśla Marek Duda – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Już niedługo zostaną doposażone pracownie elektryczne i elektroniczne, aby i uczniowie, którzy wybrali te zawody mogli uczyć się na nowoczesnych sprzętach.

Tekst i zdjęcia – Joanna Matyjasik

 

Skip to content