Spotkanie z …
Spotkanie z …

Po raz kolejny Region IPA Wadowice, Dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach oraz Komenda Powiatowej Policji w Wadowicach wspólnym działaniem wzbogaca ofertę edukacyjną uczniów klas o profilu policyjnym. Rok 2018 zapoczątkował serię edukacyjną pod nazwą „Spotkanie z … „.
29 stycznia 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie pod nie co przewrotnym tytułem „Słaba płeć w Policji„.
Nie każdy wie, że członkiem Regionu IPA Wadowice jest sierż.szt. Patrycja Pszczelińska, postać nietuzinkowa, wzór do naśladowania pod kątem pracowitości, uporu w dążeniu do wyznaczonego celu, profesjonalizmu w służbie. Patrycja to: Mistrzyni Polski w Okinawa kobudo, Mistrzyni Europy w Okinawa kobudo, członek – Klubu Sztuk Walki: TANTO w Poznaniu, instruktor Taiho-jutsu, Joshi-jutsu, asystent Tai-jutsu, nagradzana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych (jedyna kobieta w tym zacnym gronie). Sporo jak na niepozornie wyglądającą młodą kobietę. Fakt, że swoim doświadczeniem i wiedzą lubi dzielić się z innymi był doskonałym pretekstem do tego, aby młodzież z klas policyjnych mogła przekonać się na własnej skórze „co potrafi słaba płeć„. W pokazie i instruktarzu wspomagał Patrycje p. Zbigniew Karalus, założyciel Szkoły Sztuk Walki „Tanto” w Poznaniu, Instruktor Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych, instruktor Tai-jutsu, Ken-jutsu, Kyu-jutsu, Taiho-jutsu, twórca systemów Joshi-jutsu Mamochi Ryu, Taiho-jutsu Mamochi Ryu.
Spotkanie podzielono na 3 etapy. W pierwszym młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda droga do służby w Policji, jakie wyzwania czekają potencjalnych kandydatów, jak w tej trudnej i wymagającej służbie radzą sobie kobiety. Goście odpowiadali także na pytania młodzieży. Drugi etap, to pokaz technik interwencji „na żywym organizmie„. Prezentacja chwytów, blokad, dźwigni, itp. W trzecim etapie Patrycja zaprezentowała ducha dalekowschodnich sztuk walki w odsłonie sportowej, a mianowicie przedstawiła kata w stylu Okinawa kobudo. Młodzież mogła oglądać kata z wykorzystaniem: kija „bo”, dwuręcznej broni „sai„ oraz dwuręcznej broni „tonfa”.
Trzygodzinne spotkanie minęło bardzo szybko, a to za sprawą tego, że nasi goście oprócz profesjonalizmu w sztukach walki posiadają bardzo cenny dar ciekawego prowadzenia zajęć i otwartości w stosunku do młodzieży okraszonej dawką humoru.
Było to pierwsze „Spotkanie z … „, organizatorzy myślą już o następnym. Kto zawita w progi CKZiU nr 2 w Wadowicach następnym razem? Możemy uchylić rąbka tajemnicy. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie to cofniemy się w czasy przedstawiciela domu habsbursko-lotaryńskiego, cesarza Austrii i apostolskiego króla Węgier – Franciszka Józefa I .

Tekst i foto : Andrzej Cholewa Region IPA Wadowice.


Strona główna

Skip to content