Spacer „Wokół Szopki”

trzej uczniowie CKZiU nr 2 biorą udział w wystawie szopekł

W Święto Trzech Króli, przedstawiciele naszej szkoły: Eryk Skawina i Kamil Byrski
wraz z opiekunem J. Cepcerem wzięli udział w piątej edycji „Spaceru Wokół Szopki”. Okazją do obejrzenia kilkunastu małych arcydzieł – budowli sakralnych był zorganizowany już po raz 77 Konkurs Szopek. Najciekawsze z nich zostały umieszczone w przestrzeni miejskiej Krakowa,
w szklanych podświetlanych gablotach. Można je było oglądać na placach miasta, w parkach,
witrynach sklepów, hotelach, restauracjach oraz galeriach handlowych.

Szopka krakowska to ewenement na skalę światową. Jest to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów, przedstawiająca sceny z Bożego Narodzenia. Charakteryzuje się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych.

Prowadzący spotkanie, dyrektor Muzeum Krakowa, wspomniał, iż krakowskie szopkarstwo znajduje się od 2018 roku na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Spacer zakończył się słodkim poczęstunkiem w Celestacie, gdzie można było zobaczyć pokonkursową wystawę pozostałych szopek krakowskich.

JC

trzej uczniowie CKZiU nr 2 biorą udział w wystawie szopekłorszak towarzyszący Trzem Królom

Skip to content