Praktyka czyni mistrza, czyli kolejny udany wyjazd budowlańców
Od 30 września do 26 października 2018 roku uczniowie klasy 3F przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER. Dla wszystkich uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w niemieckim zespole fachowców, czyli stanowiła swego rodzaju przymiarkę na przyszłość.
Uczestnikom praktyk praca w Niemczech przypadła do gustu, a szczególnie: brak pośpiechu, duża dokładność, pozytywne nastawienie i uprzejmość współpracowników, a nade wszystko uznanie i życzliwość pracodawców. Największym problemem dla uczniów okazała się słaba znajomość języka, która ograniczała im kontakt. Jednakże dzięki solidnemu przygotowaniu zawodowemu, pomimo braków językowych, chłopcy potrafili dobrze wykonywać powierzane zadania, a ich praca została doceniona – dwaj przedsiębiorcy budowlani (właściciele firm, w których odbywały się praktyki) zaoferowali naszym chłopcom pracę w swoich firmach.
Sprawdzenie się na niemieckim rynku pracy to główny, ale nie jedyny cel tego wyjazdu. Uczestnicy mieli też możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. W każdy weekend odbywały się wycieczki: Erfurt, Weimar, Frankfurt, Lipsk i oczywiście zwiedzanie Eisenach i okolicy. Do Erfurtu wybraliśmy się na Oktoberfest, Weimar zwiedzaliśmy w podczas 365. rocznicy Zwiebelmarktu (Święto Cebuli zapoczątkowane w 1653 r. pierwszym Targiem Cebulowym). Frankfurt podziwialiśmy z pokładu statku wycieczkowego, którym przez 2 godziny pływaliśmy po Menie oraz z poziomu platformy widokowej Maintower. W Lipsku, oprócz tradycyjnego programu zwiedzania, przez 4 godziny spacerowaliśmy po ZOO. Chłopcy poznawali ponadto atrakcje turystyczne Eisenach: Wartburg, Bachhaus, Luterhaus, Burschenschaftsdenkmal.
Motywacje do udziału w praktykach były inne u każdego z uczestników: jedni traktowali wyjazd jako przygodę, inni zaspakajali ciekawość świata, kolejnymi kierowała chęć poznania ludzi czy też sprawdzenie się w realiach europejskiego rynku pracy. Wszyscy jednak ocenili wyjazd jako udany i nie żałowali swojej decyzji. Niektórzy z nich już planują podjąć pracę za granicą po zakończeniu szkoły, inni natomiast uznali, że choć praktyka w Niemczech im się podobała, to jednak będą szukali zatrudnienia w naszym kraju. Niezależnie jaką decyzję podejmą w przyszłości, będzie ona bardziej świadoma, bo oparta na osobistym doświadczeniu. Właśnie to doświadczenie i poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń jest największym atutem praktyk.
Tekst i zdjęcia: Irena Jagiełka