Praktyka czyni mistrza, czyli kolejny udany wyjazd budowlańców


Praktyka czyni mistrza, czyli kolejny udany wyjazd budowlańców

Od 30 września do 26 października 2018 roku uczniowie klasy 3F przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER. Dla wszystkich uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w niemieckim zespole fachowców, czyli stanowiła swego rodzaju przymiarkę na przyszłość.

Uczestnikom praktyk praca w Niemczech przypadła do gustu, a szczególnie: brak pośpiechu, duża dokładność, pozytywne nastawienie i uprzejmość współpracowników, a nade wszystko uznanie i życzliwość pracodawców. Największym problemem dla uczniów okazała się słaba znajomość języka, która ograniczała im kontakt. Jednakże dzięki solidnemu przygotowaniu zawodowemu, pomimo braków językowych, chłopcy potrafili dobrze wykonywać powierzane zadania, a ich praca została doceniona – dwaj przedsiębiorcy budowlani (właściciele firm, w których odbywały się praktyki) zaoferowali naszym chłopcom pracę w swoich firmach.

Sprawdzenie się na niemieckim rynku pracy to główny, ale nie jedyny cel tego wyjazdu. Uczestnicy mieli też możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. W każdy weekend odbywały się wycieczki: Erfurt, Weimar, Frankfurt, Lipsk i oczywiście zwiedzanie Eisenach i okolicy. Do Erfurtu wybraliśmy się na Oktoberfest, Weimar zwiedzaliśmy w podczas 365. rocznicy Zwiebelmarktu (Święto Cebuli zapoczątkowane w 1653 r. pierwszym Targiem Cebulowym). Frankfurt podziwialiśmy z pokładu statku wycieczkowego, którym przez 2 godziny pływaliśmy po Menie oraz z poziomu platformy widokowej Maintower. W Lipsku, oprócz tradycyjnego programu zwiedzania, przez 4 godziny spacerowaliśmy po ZOO. Chłopcy poznawali ponadto atrakcje turystyczne Eisenach: Wartburg, Bachhaus, Luterhaus, Burschenschaftsdenkmal.

Motywacje do udziału w praktykach były inne u każdego z uczestników: jedni traktowali wyjazd jako przygodę, inni zaspakajali ciekawość świata, kolejnymi kierowała chęć poznania ludzi czy też sprawdzenie się w realiach europejskiego rynku pracy. Wszyscy jednak ocenili wyjazd jako udany i nie żałowali swojej decyzji. Niektórzy z nich już planują podjąć pracę za granicą po zakończeniu szkoły, inni natomiast uznali, że choć praktyka w Niemczech im się podobała, to jednak będą szukali zatrudnienia w naszym kraju. Niezależnie jaką decyzję podejmą w przyszłości, będzie ona bardziej świadoma, bo oparta na osobistym doświadczeniu. Właśnie to doświadczenie i poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń jest największym atutem praktyk.

Tekst i zdjęcia: Irena Jagiełka

Skip to content