Pokaz „Chemik na miejscu zbrodni”

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy?

Na te i inne pytania, dotyczące chemii, która aktywnie wspiera działania policji i prokuratury w zidentyfikowaniu i ujęciu przestępcy, mogli poznać odpowiedź uczniowie klasy 1LP wraz z opiekunami, p. Agnieszką Jakubowską, p. Sylwią Jamróz oraz p. Magdaleną Niedziółką.

Podczas pokazu doświadczeń pt. „Chemik na miejscu zbrodni”, który odbył się 28 listopada na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego uczniowie mogli zobaczyć m.in. w jaki sposób ujawnia się odciski palców i śladów krwi, jak zabezpieczyć ślady traseologiczne (np. odciski butów) oraz ślady powystrzałowe. Wszystkie techniki zostały zaprezentowane przez pokaz bardzo ciekawych i widowiskowych doświadczeń połączonych z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Uczniowie mieli szansę poczuć chemię do chemii i z pewnością już teraz wiedzą, że „nie ma zbrodni doskonałych, są tylko przestępstwa na razie jeszcze nie wykryte”.

Magdalena Niedziółka


 

Skip to content