W dniach 3–6 czerwca 2025 r. uczniowie klas policyjnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach uczestniczyli w wyjątkowym obozie survivalowym w Zarzeczu, który miał na celu nie tylko sprawdzenie ich sprawności fizycznej i wytrzymałości psychicznej, ale również rozwijanie umiejętności taktycznych, medycznych i zespołowych niezbędnych w przyszłej służbie mundurowej.
Dzień pierwszy – organizacja i pierwsze wyzwania
Zaraz po przyjeździe uczestnicy zostali podzieleni na grupy, którym przydzielono dowódców. Następnie przedstawiono instruktorów prowadzących poszczególne szkolenia. Już pierwszego dnia obóz nabrał intensywnego tempa – młodzież zmierzyła się z alpinistyką i zjazdami na tyrolce, co było zarówno emocjonującym doświadczeniem, jak i świetnym ćwiczeniem z zakresu zaufania i przełamywania własnych barier.
Następnie przyszli funkcjonariusze przeszli szkolenie taktyczno-medyczne, podczas którego uczyli się m.in. tamowania krwotoków oraz prawidłowego zakładania stazy taktycznej. Zwieńczeniem dnia była musztra indywidualna – fundament dyscypliny i porządku w służbie.
Dzień drugi – wytrzymałość, współpraca i szkolenia specjalistyczne
Kolejny dzień podzielono na dwa intensywne bloki szkoleniowe. Rano młodzież wzięła udział w zajęciach z kajakarstwa oraz kontynuowała doskonalenie musztry. Przed popołudniowym cyklem odbyła się rozgrzewka oraz przypomnienie zasad BHP.
W dalszej części dnia uczestnicy wykonywali zadania sprawnościowe, a także wspinali się na 7-metrową ściankę wspinaczkową, co wymagało nie tylko kondycji fizycznej, ale i precyzyjnego planowania ruchów. Później odbyło się kolejne szkolenie z zakresu przetrwania oraz pierwszej pomocy w trudnych warunkach.
Dzień trzeci – taktyka, adrenalina i ekstremalne warunki
Trzeci dzień obozu był kulminacją intensywnych zajęć praktycznych, podzielonych na dwa główne bloki szkoleniowe. W godzinach przedpołudniowych kadeci wzięli udział w dynamicznych rozgrywkach paintballowych, które wymagały ścisłej współpracy, szybkiego podejmowania decyzji i zastosowania podstawowych zasad taktyki. Następnie odbyło się szkolenie survivalowo-taktyczne i trening strzelecki z użyciem karabinków smarttarget, poprzedzony zapoznaniem z zasadami BLOS oraz BHP. Kadeci uczestniczyli również w zajęciach z wodnym pogotowiem ratunkowym, poznając elementy kursu sternika motorowodnego.
Po południu młodzież kontynuowała szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w warunkach taktycznych, a także doskonaliła umiejętności z zakresu walki w bliskim kontakcie – technik interwencyjnych i samoobrony. Nie zabrakło również sportowej rywalizacji podczas widowiskowej bitwy łuczniczej.
Dzień zakończono wieczornym ogniskiem, które – mimo ekstremalnych warunków pogodowych – stało się symbolem jedności, wytrwałości i ducha drużyny, jaki wytworzył się między uczestnikami podczas obozu.
Dzień czwarty – podsumowanie i wyróżnienia
Ostatni dzień rozpoczął się od finalnego treningu strzeleckiego oraz zajęć z musztry, po których odbył się uroczysty apel kończący obóz. W jego trakcie wyróżniono najlepszych kadetów, którzy podczas czterech dni wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem, dyscypliną i umiejętnościami.
Obóz survivalowy klas policyjnych CKZiU nr 2 w Zarzeczu okazał się nie tylko wyjątkowym sprawdzianem możliwości uczniów, ale przede wszystkim doskonałą okazją do nauki poprzez doświadczenie. Dzięki zaangażowaniu instruktorów oraz determinacji młodzieży, każdy uczestnik wyniósł z niego cenne lekcje, które z pewnością zaprocentują w przyszłej służbie.