Nie ma ciała – nie ma zbrodni, czyli spotkanie z „Polskim Archiwum X”
W piątkowy wieczór 26 stycznia 2018 roku w Wadowickiej Bibliotece Publicznej spotkaliśmy się z jednym z autorów książki „Polskie Archiwum X” – panem Piotrem Litką. Polskie Archiwum X powstało początkowo jako nieformalna grupa, zajmująca się sprawami ze strefy „ciemnej liczby zabójstw”, czyli spraw, które nie znalazły dotychczas swojego zakończenia z powodu nieustalenia sprawcy zbrodni.  Od 2004 roku pracują już oficjalnie  jako grupa Operacyjno-Śledcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.  Podobne zespoły powstały także w kilku innych miastach Polski.

„Porównując sprawy sprzed lat i te współczesne, policjanci z krakowskiego Archiwum X stwierdzają, że w zbrodni przez wieki zmieniła się tylko technika, ale motywacje zabójców pozostają te same[1].
– To wciąż pieniądze, władza, strach, zemsta – uzupełnia Piotr Litka.

W 10 rozdziałach książki autorzy relacjonują trudny proces dochodzenia do prawdy o sprawcach okrutnych zabójstw. Jest to możliwe między innymi dlatego, iż  w technice kryminalistycznej pojawiły się  zupełnie nowe narzędzia. Jednym z nich jest badanie DNA.  Jednak, jak podkreślił autor, policjanci mówią, że czasami wystarczy ponowne wnikliwe zapoznanie się z istniejącymi dowodami, aby odkryć, że w przeszłości z jakichś powodów przeoczono lub nie podjęto ważnego tropu.

Morderca, aby wprowadzić śledczych w błąd, często roztacza wokół siebie rodzaj „rzeczywistości iluzorycznej”: kłamie, wskazuje tropy prowadzące donikąd, ” tworzy” dowody. Intuicja, doświadczenie, gotowość do nieszablonowego myślenia i działania – to cechy, które, jak uważa kierownik projektu – Bogdan Michalec, pozwalają dobremu detektywowi skutecznie orientować się w takiej sieci kłamstw i błędnych tropów.

Zainteresowanie książką  „Polskie Archiwum X”  było tak duże, że Wydawnictwo WAM wypuściło na rynek dodruk pierwszego wydania.  Czytelników ucieszy z pewnością informacja, że powstaje kolejna książka opowiadająca o sukcesach polskiej kryminalistyki.

Chcesz wiedzieć, jakie cechy demaskują sprawcę, jakimi metodami posługuje się policja, jak sprawiedliwość dosięga zbrodniarzy? – sięgnij po „Polskie Archiwum X”. Książka jest  dostępna w bibliotece na Słowackiego. To nie jest łatwa i przyjemna lektura, z pewnością nie do poduszki. Dlatego zapraszam wszystkich chętnych z kategorii wiekowej 18+.

Magdalena Williams

[1] Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak. Polskie Archiwum X. Kraków. Wydawnictwo WAM 2016, s. 18

Skip to content