Młodzi na Konferencji Naukowej

W dniu 28 marca 2019 roku w WCK odbyła się Konferencja Naukowa „Rzeka i jej otoczenie” organizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wadoviana”. Wzięli w niej udział uczniowie CKZiU nr2 z klasy I TB oraz przedstawiciele klas IVc i IVd wraz z opiekunami p. H. Kiełkowicz, p. K. Górną – Oremus, p. E. Włoch.
Prelekcje na konferencji prowadzili naukowcy i specjaliści z dziedziny hydrologii m.in. Pani dr hab. prof. Urszula Myga – Piątek z Uniwersytetu Śląskiego, Pan dr Aleksander Wolski z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach i inni. Omówili środowisko naturalne rzeki Skawy oraz wielkich rzek Polski. Zwrócili uwagę na problem zagospodarowania przestrzeni nadrzecznej oraz sposób w jaki rzeka wpływa na środowisko geograficzne.
W trakcie konferencji młodzież skorzystała z pokazu na temat odnawialnych źródeł energii przy wykorzystaniu OZE  busa – jeżdżącej pracowni AGH wyposażonej w sprzęt służący prezentacji przyczyn niskiej emisji, sposobów jej ograniczania i likwidowania. Dowiedzieliśmy się na jakiej zasadzie działają kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne bardzo często mylone ze sobą, choć ich działanie jest inne. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Zobaczyliśmy jak wygląda pompa ciepła, a jak kotły 5 Klasy emisji spalin np. na pellet (biomasę).
Konferencja poruszała wiele aktualnych tematów i problemów, uczniowie mieli szansę skorzystać z wiedzy fachowców i poznać nowoczesne sposoby pozyskiwania energii.

Skip to content