Drodzy Rodzice,
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dziecko do samodzielnej nauki poza szkołą oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Obecnie nauczyciele pracują z uczniami zdalnie, co niewątpliwie jest dla wszystkich nową metodą pracy. Proszę o wspierania uczniów w realizacji materiału i w uczeniu się w domu. Bez Państwa pomocy młodzież może nie wykorzystać właściwie tego okresu, co zakłóci proces edukacyjny na tym etapie szkolnym. Ze względu na bezpieczeństwo bezwzględnie młodzież powinna zostać w domu.
Samodzielne nauczanie daje osobie uczącej się bardzo wiele możliwości, niemniej jednak jest także niezwykle wymagające. Osoby, które posiadają silną motywację oraz umiejące się zdyscyplinować do nauki mogą osiągają dzięki tej metodzie znaczne sukcesy. Jednak większość naszych dzieci potrzebuje wsparcia i pomocy ze strony dorosłych aby takie umiejętności w sobie rozwinąć.
Oto kilka rad jak pomóc dziecku i zachęcić je do samodzielnej i systematycznej pracy.
- Traktuj naukę dziecka jako rzecz świętą.
Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku. Staraj się nie absorbować go
w tym czasie innymi rzeczami. Niech dziecko widzi, że traktujesz to bardzo poważnie.
2. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie.
Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze, a telefony będą wyciszone. To podstawowy błąd rodziców: pozwolić, by jedno z dzieci się bawiło, gdy drugie się uczy.
3. Przygotujcie wspólnie plan.
Ani w biznesie ani w pracy zawodowej za wiele nie osiągniemy, jeśli nie rozplanujemy dokładnie swoich działań. Musimy znać cel i harmonogram działań , a także na bieżąco monitorować ich skuteczność.
To samo tyczy się zdobywania wiedzy. Nauczmy nasze dziecko tego systemu! Usiądźmy i ustalmy,
ile mniej więcej czasu będzie codziennie poświęcać na naukę, ile na czytanie lektur, ile na granie na komputerze itp.
- Zadbajmy o szacunek wobec dziecka.
Ono nie urodziło się po to, aby spełniać nasze wymagania. Ważniejsza wydaje się być prawidłowa relacja z rodzicami aniżeli same wyniki w nauce. Bliskie, ciepłe relacje pozwolą szybciej przezwyciężyć kłopoty, niż spełnianie wymagań dorosłych przy poczuciu osamotnienia.
5. Chwal dziecko nawet za małe sukcesy.
Już dawno udowodniono, że chwalenie jest w procesie wychowania dużo bardziej skuteczne niż karanie. Niestety wciąż jako rodzice mamy trudności w odwróceniu tych proporcji. Dużo łatwiej jest nam skarcić dziecko, niż docenić jego dobre zachowanie. Chwalenie wzmacnia zachowanie, jest dla dziecka sygnałem, że zauważamy to, co robi dobrze, co jest pozytywne. Staje się dla niego dużą motywacją
do działania i powtarzania pozytywnych zachowań. Ponadto chwaląc dzieci, wzmacniamy ich poczucie własnej wartości, pomagamy budować pozytywną samoocenę. Jak chwalić mądrze? Przede wszystkim unikajmy ogólnikowych stwierdzeń, typu „Jesteś taka mądra”, „O, świetnie!”. Chwalmy dzieci za konkretne zachowania, nazywajmy je i podkreślmy, dlaczego są według nas dobre. Pochwały powinny być też natychmiastowe, żeby jak najbardziej utrwalić w dziecku pozytywne zachowanie. Nie czekajmy na specjalne okazje, chwalmy dzieci często i za drobiazgi. Pomoże to też w budowaniu wzajemnej, dobrej relacji rodzic-dziecko. Pochwała musi być wartościowa i motywująca, powtarzać ją trzeba często, ale tylko wtedy, gdy przynosi efekty. Musi być konkretna i powinna dotyczyć zachowania dziecka. Postaraj się konstruować pochwałę w taki sposób, by składała się z trzech części: opisu sytuacji (odrobiłeś sam zadanie), opisu uczuć (bardzo mi się podoba Twoja samodzielność) i podsumowania (jestem z ciebie dumna i ty również powinieneś być z siebie dumny). Skupcie się na dziecku,
nawet jeżeli jesteście zajęci, poświęćcie mu chwilę, by docenić to, co zrobił. Pamiętaj,
by doceniać nie tylko efekt, ale również pracę, jaką dziecko włożyło w jego osiągnięcie.
Aktualnie internet stał się najważniejszym miejscem naszej aktywności. Warto pamiętać, że internet niesie ze sobą wiele zagrożeń, sieć nie jest w pełni kontrolowana, zatem nie ma tu miejsca na jakiekolwiek zaniedbania z naszej strony.
Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady:
- pamiętaj o tym, by zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego,
- twórz bezpieczne, skomplikowane hasła,
- nie zapisuj haseł w dostępnym miejscu,
- zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć posiada certyfikat SSL,
- nie podawaj w internecie żadnych prywatnych danych,
- unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł,
- nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików,
nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach, - unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz,
- uważaj na treści, które publikujesz w serwisach społecznościowych,
- uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczna pułapkę,
- dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji
czy treści w telefonie, - twórz kopie zapasowe danych,
- jeśli jesteś rodzicem pilnuj aktywności dziecka w sieci, reaguj, jeśli zdarzy się niepokojącego,
- wykorzystuj blokady rodzicielskie,
- przypominaj swojemu dziecku, aby informowało Cię, jeśli wydarzy się coś niepokojącego w sieci, możesz wtedy zareagować.
Warto na bieżąco dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Stosując się do powyższych zasad skutecznie zminimalizujesz ryzyko, że padniesz ofiarą internetowych zagrożeń.
Przygotowali pedagodzy i psycholodzy szkolni