#KOMÓRKOMANIA

Kinga Kajfasz

Już w najbliższym  tygodniu  (11 i 12 IV)  w  CKZiU  nr 2 w Wadowicach  ruszają stacjonarne rejestracje dawców szpiku  i  komórek macierzystych. ZAPRASZAMY!

Szukamy dawcy dla KINGI KAJFASZ mieszkanki powiatu wadowickiego, młodej kobiety, matki czwórki dzieci, nauczyciela. Pomożemy, bo tak trzeba!

Rejestracje odbywać się będą na terenie obu placówek:

– 11.04 od godz. 8.00- 14.00 w budynku przy ul. Zegadłowicza 36 w szkolnym sklepiku,

– 12.04 od godz. 9.00- 15.00 w budynku przy ul. Słowackiego 4 w gabinecie pielęgniarki szkolnej.

Może właśnie Ty jesteś bliźniakiem genetycznymi!

Rejestracja trwa dosłownie 5 minut! Wypełnia się formularz rejestracyjny i samemu pobiera się wymaz (ślinę) z wewnętrznej strony policzka!

Potwierdzeniem zarejestrowania w bazie DKMS będzie wysłana do Ciebie KARTA DAWCY. Dzięki pobranemu wymazowi, laboratorium fundacji zbada Twój HLA (antygen zgodności tkankowej), na którego podstawie łączeni są dawcy z biorcami (pacjentami).

Kto może zostać potencjalnym dawcą?

Osoby pełnoletnie, w wieku od 18 do 55 lat, bez nadwagi, niedowagi, chorób przewlekłych (tak jak w przypadku dawców krwi).

Więcej informacji w linku: https://www.dkms.pl/

Rzeczywistym dawcą stajesz się, gdy Twój bliźniak genetyczny zachorował, i potrzebuje Twoich komórek macierzystych lub szpiku!

Co jeśli to właśnie Ty jesteś bliźniakiem genetycznym Kingi ?

Dalsza procedura już odbywa się indywidualnie z dawcą, a fundacją DKMS. Wykonywane są badania wstępne i przygotowanie do pobrania. W Polsce w 85% wykonywana jest metoda pobrania komórek krwi z krwi obwodowej. Jest też czasem wykonywana druga metoda ( w 15%) pobrania szpiku z talerza kości biodrowej. Ta metoda jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

To mit, że szpik jest pobierany z kręgosłupa!

Proszę poczytaj więcej na stronie DKMS, napisz jeśli chcesz dopytać o szczegóły:).

https://www.dkms.pl/dzialaj/dolacz-do-akcji/dobro-powraca?fbclid=IwAR0BbIy3t-dhHTJ5C3Avg1PYVNzEQWJV-PnLvTcDDlBk0DsTifaEpmCO1EI

Skip to content