Klasy 3 TP i 3 TPI nad pięknym modrym Dunajem

Zbiórka w środę 16 października o godzinie 6:00. Opiekunowie już są w komplecie, dobrze wszystkim znani nauczyciele CKZiU nr 2 – panowie Lucjan Pietrykowski, Robert Brańka, Marcin Wójcik, Piotr Wróbel oraz Maciej Kiełczewski. Sprawdzamy, czy mamy ze sobą dowody osobiste i jedziemy. Za kierownicą przesympatyczny pan Darek. Drogę umilał nam pan przewodnik Sebastian, którego serdecznie pozdrawiamy. Przed południem dotarliśmy do Morawskiego Krasu w Czechach, a tam eksplorowaliśmy Jaskinię Balcarka. Czego ta przyroda nie wymyśli? Wędrowaliśmy przez ciemne wnętrzności ziemi, podziwiając wspaniałe skalne obrazy malowane przez wodę skapującą tu i tam. Po opuszczeniu jaskini naszym oczom ukazała się ogromna przepaść Macocha. Spacer na jej dno, a do góry wyjazd kolejką gondolową.
Po ekscytującej wędrówce znów autobus! Wieczorem znaleźliśmy się w przytulnym zajeździe Gasthof Magister nieopodal Wiednia. Po pysznej kolacji udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się naszym autokarem prosto do Wiednia – miasta prawie niedotkniętego przez wojnę. Pierwszym punktem wycieczki była ulica i dom Hundertwassera – znakomitego artysty, któremu znudziła się szablonowość Wiednia. Zbudował on kolorowe kamienice z krzywymi ścianami i falującym chodnikiem. Kolejnymi przystankami były Burgtheater, Pałac Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellen, który właśnie wyszedł na spacer

z pieskiem i sympatycznie pomachał nam pozdrawiając grupę z Polski.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Time Travel Vienna, czyli świat przeżyć związanych z historią Wiednia, mieszczący się w historycznych podziemiach na Michaelerplatz w pierwszej dzielnicy Wiednia. Na łącznej powierzchni 1300 m² zwiedzający mogą podczas godzinnej wycieczki w towarzystwie przewodników obejrzeć osiem różnych scen przypominających przedstawienie z 2000 lat historii Wiednia, w tym schron przeciwlotniczy z czasów wojny, wirtualny reality ride „Muzyka w Wiedniu” oraz kino 5D.

Po tej niezwykłej podróży w czasie przyszła pora na Katedrę Świętego Szczepana, która jest dumą i jednym z symboli Wiednia. Wznosi się ona pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
W Wiedniu nie można ominąć Muzeum Historii Naturalnej, w którym czekało na nas bogactwo przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach.
Muzeum położone jest w pobliżu pałacu Hofburg, wiedeńskiej rezydencji władców Austrii.
Drugi dzień zakończyliśmy pyszną kolacją z deserem, którym było ciasto – słynny Tort Sachera (Sachertorte).

Trzeci i zarazem ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Muzeum Techniki. Technisches Museum Wien to fantastyczne miejsce, które łączy edukację i rozrywkę na najwyższym poziomie. To obowiązkowy punkt na mapie Wiednia, szczególnie dla osób zainteresowanych nauką, technologią i ich wpływem na współczesny świat.

Obowiązkowym punktem naszego pobytu w stolicy Austrii był pałac Schönbrunn. Jest to letnia rezydencja cesarzy austriackich. Budynek zbudowano z rozmachem – to taka mniejsza wersja Wersalu. Za pałacem rośnie wspaniały ogród. Po spacerze ogrodami zamkowymi udaliśmy się do naszego autokaru i w drogę prosto do Polski. Podróż minęła bardzo sprawnie i przyjemnie.
Czas umilał nam pan przewodnik a uczestnicy w rytmie znanych prawie wszystkim przebojów bujali się prezentując swoje zdolności wokalne.
Wiedeń po prostu trzeba zobaczyć. Wycieczka stanowiła wspaniałe doświadczenie, którego nigdy nie zapomnimy.

Tekst: Lucjan Pietrykowski
Zdjęcia: Lucjan Pietrykowski

Skip to content