KLASA III LP na obozie militarnym WARGAMES CAMP WOLA

W ostatnim tygodniu klasa trzecia Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym uczestniczyła w obozie szkoleniowym WARGAMES CAMP WOLA.

Po dość długiej i wyczerpującej podróży busem zameldowaliśmy się na poligonie, gdzie z marszu zostaliśmy zakwaterowani w salach wieloosobowych rodem z filmu „Misja Afganistan”. Spartańskie warunki, czyli metalowe łóżka piętrowe i materace wojskowe, pozwoliły nam poczuć się tak, jakbyśmy byli członkami formacji wojskowej uczestniczącej w misji pokojowej. Każdy z uczestników został umundurowany, wyposażony w środki ochrony, takie jak hełmy, okulary, maski chroniące twarz oraz uzbrojony w repliki broni maszynowej typu ASG, z którymi nie rozstawał się nawet w czasie snu. Również pierwszego dnia zapoznaliśmy się z 40. hektarowym terenem poligonu, na obszarze którego rozlokowane są różne obiekty – duży i mały fort, wioska oraz wiele ukrytych punktów kontrolnych, wartowni i okopów, a wszystko to w urozmaiconej scenerii lasów, pól i żwirowni. To tam rozegrano również pierwszą grę „Capture the flag”, której celem było przejęcie flagi bronionej przez przeciwnika. Ta pierwsza potyczka uświadomiła wszystkim, jak wiele jeszcze przed nimi.

W kolejnych dniach, w ramach zajęć teoretycznych, poznawaliśmy takie zagadnienia jak elementy taktyki zielonej (działanie w terenie otwartym), elementy taktyki czarnej (działanie w terenie zurbanizowanym), konwojowanie i ewakuacja z zagrożonego terenu oraz elementy bojowego ratownictwa medycznego. Wszystkie te strategie były następnie ćwiczone w praktyce w ramach realizacji coraz to bardziej złożonych scenariuszy poligonowych o ciekawej fabule. Grupa miała również panel zajęć teoretyczno-praktycznych z policjantem wydziału kryminalnego. W drodze powrotnej także nie zabrakło atrakcji – odwiedziliśmy serialowe Wilkowyje, czyli miejscowość Jeruzal, miejsce zdjęć do popularnego serialu „Ranczo”.

Wyjazd ten to obowiązkowy element programu klas policyjnych, który poza dużą dawką informacji niesie ze sobą niezapomniane przygody, większą integrację oraz umiejętności pracy w zespole. Za rok kolejny rocznik i kolejne wyzwania!!!

Skip to content