Jeszcze więcej krwi

Krew jest jednym z płynów ustrojowych, barwa jej zależy od barwnika krwi – hemoglobiny. Ilość krwi w organizmie człowieka to ok. 5,5 – 5 litrów. Krew spełnia czynności transportowe, dostarcza do tkanek tlen i substancje odżywcze i odprowadza z nich produkty przemiany materii oraz przenosi związki biologicznie aktywne, np. hormony z gruczołów wewnętrznego wydzielania do narządów. Krew pełni również funkcję obronną, co umożliwia wykrywać czynniki szkodliwe(bakterie, wirusy) i skutecznie im przeciwdziałać. (Za: http://www.nck.gov.pl/prawie-wszystko-o-krwi-2/)

Grupa 16 wolontariuszy, tym razem z Budowlanki,  dołączyła do licznej ekipy krwiodawców z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach.  13 grudnia 2017 roku w wadowickiej stacji krwiodawstwa utoczyła sporo krwi dla potrzebujących. Nasze  Wampiry na opak od wielu już lat dzielą się czerwonym skarbem.

Nie boimy się bólu – to tylko krótka chwilka ukłucia. Nie ma niebezpieczeństwa zarażenia się – wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Nie można się od oddawania krwi uzależnić – to mit!

Aby zostać krwiodawcą trzeba mieć (to są wymagania minimum):

  1. Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość z aktualnym miejscem zameldowania i nr PESEL
  2. Ukończone 18 lat  (maksymalny wiek – 65 lat)
  3. Masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych met. Erytroaferezy.

Jest także szereg wymagań dotyczących stanu zdrowia kandydata na krwiodawcę. Możecie o tym poczytać np. tutaj.

Akcję przygotował jak zwykle pan Wojciech Tentszert.

Skip to content