Informatycy u strażaków

Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

Mieczysław Maliński

Dnia 25.10.2019r uczniowie klasy 2 Technikum Informatycznego z CKZiU nr 2 wraz z opiekunem udali się do Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Na poczatku spotkania strażacy zaprezentowali sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Młodzież z zainteresowaniem oglądała wyposażenie pojazdu tj.: nożyce do cięcia metalu, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, żaroodporne ubranie, sprzęt do ochrony dróg oddechowych, a także automatyczny zewnętrzny defibrylator.

Uczniowie zdobywali wiedzę, pozwalającą na ogólną orientację podczas prowadzenia

podstawowych działań ratunkowych, a także poznali rodzaje gaśnic, ich symbole, zastosowanie. Dowiedzieli się jak je odbezpieczać, a co najważniejsze, na pewno utkwiły im słowa pana strażaka, że nie należy się bać użycia gaśnic, wtedy gdy jest taka potrzeba”.

Nadarzyła się również okazja zwiedzenia pomieszczenia ze sprzętem komputerowym, w którym pracuje dyspozytor, odpowiedzialny za odbieranie zgłoszeń o zdarzeniach. Można się było przekonać, że praca ta jest niezwykle odpowiedzialna, wymagająca skupienia, precyzji formułowania pytań, wykonywana w warunkach stresowych, kiedy zagrożone jest często ludzkie życie. Uczniowie zwrócili uwagę, że ich przedmiotBazy Danych”, który mają obecnie w szkole, jest niezwykle istotny, bo to właśnie w bazie danych sprawdza się z jaką substancją ma się do czynienia, ażeby wysłać na miejsce opowiednie służby i środki gaśniczo-ratownicze.

Następnie uczniowie udali się do sali szkoleniowej „Ognik”, w której obejrzeli filmiki rysunkowe o: czujnikach tlenku węgla, ogrzewaniu i odpowiedniej wentylacji. Nie zabrakło informacji o źródłach i przyczynach pożaru, bezpiecznej ewakuacji, sposobach na zadbanie o bezpieczeństwo w naszych domach, o zapobieganiu zagrożeniom. Na pewno zapamiętali trzy podstawowe zasady postępowania, gdy zapali sie na kimś ubranie:

  1. Nie biegaj,
  2. Zasłoń twarz,
  3. Połóż się na ziemi, wykonując manewr turlania się” lub okryj się kocem (ogień potrzebuje tlenu).

Na zakończenie odbyło się szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownik medyczny, poinformował młodzież, że każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Warto pamietać, że u osoby, która nie oddycha, a jej krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami (ludzki mózg jest w stanie przeżyć bez tlenu zaledwie 4 minuty), dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych zasad ratowania.

Pamiętaj! Kiedy pomagasz innym pomagasz sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.

Dziękujemy strażakom za wszystko, życzymy bezczynnych dyżurów i niegasnącego zapału do niesienia pomocy innym.

Beata Bieńkowska

Joanna Matyjasik

Skip to content