II miejsce w Małopolsce dla CKZiU nr 2 w Wadowicach!

Uczniowie 2 klasy technikum informatycznego CKZiU nr 2 w Wadowicach, odnieśli ogromny sukces w tegorocznym Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych – Kraków 2018.

  1. Tomasz Ficek (2 TIE)
  2. Łukasz Brańka (2 TIA)
    uzyskali – 2 miejsce w województwie małopolskim w kategorii: Informatyka na rok szkolny 2017/2018.

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych organizowany jest przez Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie wspólnie z Oddziałem Nowohuckim Stowarzyszenia Elektryków Polskich, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezesa Zarządu Krakowskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej, Prezesa Oddziału Nowohuckiego SEP.

Konkurs jest skierowany do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań technicznych z dziedziny elektrotechniki, elektroniki, robotyki i informatyki oraz wspieranie inicjatyw uczniowskich w zakresie wykonywania samodzielnych projektów i prac technicznych.

Wyniki MKWPT IX (14 marzec 2018 r.):

– w kategorii informatyka:

1 miejsce – Dawid Liberda – Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu Projekt: „Walle – Home Assistans”

2 miejsce – Tomasz Ficek, Łukasz Brańka – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach

Projekt: „Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych”

3 miejsce – Tomasz Wrona, Piotr Makowiecki – Zespół Szkół Nr 1 w Bochni

Projekt: „TMiG Aplikacja na Android i Windows”

Opis funkcjonalny projektu (pracy): Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych – to innowacyjny projekt pozwalający na przesyłanie zaszyfrowanych danych w oparciu o autorski zapis matematyczny.

Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych – to narzędzie umożliwiające przesyłanie danych pomiędzy dwoma punktami sieciowymi. Oferuje użytkownikom możliwość zaszyfrowanego komunikowania się i przesyłania bardzo ważnych informacji, np. numeru PIN do konta bankowego. Minimalne wymagania do działania narzędzia to jedynie zewnętrzna (lub wewnętrzna) pamięć masowa wybierana zależnie od potrzeb przez użytkownika z systemem plików NTFS (lub FAT32) oraz system operacyjny z rodziny Microsoft np. Microsoft Windows Server 2016, Windows 10.         

Działanie projektu składa się z (scaleń) powiązań elementów, do którym można zaliczyć: zewnętrzną pamięć, pliki (podprogramy) skryptowe, autorski zapis matematyczny, plik sterujący zapisany w oparciu o actionscript 3.0, połączenie z serwerem pocztowym. Plik sterujący Szyfr.exe odtwarza w czasie rzeczywistym program wpisany w Skrypt 1.bat. Skrypt 1.bat wywołuje zmianę postaci w pliku tekstowym w którym mieszczą się ważne informacje. Skrypt 1.bat powiązany jest z plikiem Skrypt 2.bat. Ponadto pliki (podprogramy) powiązane są z plikiem tekstowym, w którym mieszczą się ważne dane przeznaczone do przesłania na serwer. Skrypt 2.bat odpowiedzialny jest za wysyłanie danych na serwer pocztowy. W pliku Szyfr.exe znajdują się mechanizmy i znaczniki zabezpieczające uruchomienie projektu miedzy innymi związane z bezpośrednim dojściem do obiektów oraz wskaźnikiem ruchu. W projekt został wpisany autorski zapis matematyczny w oparciu, o który dane zostają zaszyfrowane. Całość projektu jest tak skonwertowana, aby uruchamiała się tylko z dedykowanego urządzenia magazynującego.

Szyfrowanie danych pod względem transmisji jest zabezpieczone poprzez: integracje z urządzeniem zewnętrznym, zapis ActionScript (ponad 7400 linii kodu), wskaźnik ruchu z potwierdzeniem, konwergencje z plikami wsadowymi, sterowanie ujęte w pliku wsadowym, autorski sposób zamiany wartości danych, komunikację punkt-odbiór.

Opiekun naukowy projektu: mgr inż. Wojciech Biel

Skip to content