” I nas nie mogło tam zabraknąć…”

Narodowe Czytanie– kolejna, ósma edycja akcji została zorganizowana w sobotnie przedpołudnie 7 września 2019 r. w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie.

Uczniowie CKZiU nr 2 w Wadowicach z klasy II TIA: Oskar Sienkiewicz, Paweł Fajfer, Sebastian Niemczyk, Jakub Krzykawski i Michał Stachowicz pod opieką pań: Doroty Bosak -Żeglińskiej i Anny Gębali wzięli udział w tym czytelniczym święcie w Wadowickiej Bibliotece Publicznej.

                Zaproszeni goście czytali fragmenty utworów z klasyki literatury polskiej, wybranych przez Parę Prezydencką przy współudziale głosujących internautów.

Tym razem było to 8 nowel: „Dobra pani”E. Orzeszkowej, „Katarynka” B. Prusa, „Dym”          M. Konopnickiej, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Orka”  W. S. Reymonta , „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza.

Czytanym tekstom towarzyszyła nastrojowa muzyka.

Na zakończenie imprezy każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy folder z ciekawostkami na temat życia autorów nowel i pamiątkową pieczęcią wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

To była prawdziwa „uczta dla ducha”. Czytającym udało się wspaniale odtworzyć klimat miejsc, sytuacji i charakterów ludzkich ukazanych w utworach, o których prezydent- Andrzej Duda –      w warszawskim Ogrodzie Saskim powiedział: „uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę, ani zapomnieć o naszej historii.”

Skip to content