Herbaciarnia Naukowa – czerwiec 2018
Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu Herbaciarnia Naukowa „Aromaty Wiedzy” miało wyjątkowy charakter. Gościem był bowiem profesor Jerzy Stuhr – wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, wykładowca, a także autor książek. Artysta z dużą pokorą i dystansem do siebie opowiedział o „Małych dużych smokach dobrych”. Podkreślił, że do dwóch podstawowych pytań, które powinien stawiać sobie każdy człowiek: Kto? i Po co?
On proponuje dodać jeszcze jedno: Jak?
Zaznaczył, że całe życie artysty toczy się wokół trzech słów: wola – uczucie – świadomość. Aktorstwo to umiejętność zaobserwowania u siebie i innych pewnych stanów nerwowych i odtworzenie ich na zawołanie. Aktorstwo to przygoda serca – przekonywał Jerzy Stuhr.
Na zakończenie Pan profesor udzielił młodym ludziom kilku cennych wskazówek, m.in. zachęcał, aby cenić swoją indywidualność. On sam, jak mówił, jak ognia boi się naśladowania. Nie chce iść z tłumem. Chce iść obok.
Agnieszka Kołek
Herbaciarnia Naukowa – marzec 2018
Dr Michał Krupiński – fizyk, zajmujący się nowoczesnymi materiałami do zapisu magnetycznego nowej generacji w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, był gościem marcowej Herbaciarni Naukowej. Podczas niezwykle interesującego wykładu na temat „Nowych materiałów, nowych możliwości, nowego lepszego świata” udowodnił, że fizyka może być fascynującą i nietypową rozrywką. Pokazał również, że fizyka, z którą spotykamy się na co dzień jest niebanalna i warta uwagi. Jeżeli jesteście ciekawi: jak sprawdzić baterię bez woltomierza, dlaczego ptaka siedzącego na linii wysokiego napięcia nie razi prąd, czy wreszcie dlaczego rower trzyma pion, koniecznie wejdźcie na stronę www.fiztaszki.pl. Strona ta, której współtwórcą jest doktor Michał Krupiński, w przystępny sposób przybliża zagadnienia fizyczne, pokazując niejednokrotnie, jak przy pomocy prostych domowych materiałów można przeprowadzić naukowe eksperymenty.
Agnieszka Kołek
Herbaciarnia Naukowa – luty 2018
Gościem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie w ramach projektu Herbaciarnia Naukowa „Aromaty Wiedzy” była Pani dr Joanna Talewicz – Kwiatkowska. Z wykształcenia jest ona antropologiem kulturowym i obecnie pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także prowadzi Fundację Dialog – Pheniben, która ma na celu zwalczanie wszelkich przejawów mowy nienawiści w przestrzeni publicznej.
Podczas wykładu Pani doktor skupiła się przede wszystkim wokół problemów związanych z różnorodnością kulturową i relacjami międzykulturowymi we współczesnym świecie. Ten jakże aktualny temat odniosła głównie do mniejszości romskiej w Polsce. Prelegentka podkreśliła, że granica między mową nienawiści i wolnością słowa jest bardzo cienka, dlatego tak ważne jest, aby wypracować pewne standardy komunikacji zwłaszcza w mediach. Mamy prawo wyrażać własne poglądy, ale nie wolno nam obrażać innych, np. przedstawicieli mniejszości narodowych.
Agnieszka Kołek
Herbaciarnia Naukowa – grudzień 2017
Michał Rusinek – sekretarz Noblistki Wisławy Szymborskiej, który obecnie prowadzi Jej fundację, był gościem Herbaciarni Naukowej. Pan doktor prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki na Wydziale Polonistyki UJ. Jest autorem wielu książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pisze również felietony o książkach i języku. Jego najbardziej znane utwory to: „Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, „Powieki”, „Wierszyki domowe”, „Retoryka obrazu” czy „Limeryki”. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka „Pypcie na języku” i tej właśnie pozycji poświęcony był grudniowy wykład w Polskiej Akademii Umiejętności. Prelegent w sposób niezwykle ciekawy a równocześnie zabawny opowiedział nam o pewnych zjawiskach językowych. Punktem wyjścia do napisania felietonów, które wchodzą w skład utworu, była jakaś zabawna anegdota z życia: niefortunnie użyte słowo w języku polskim, np. „Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę.” Z wielką przyjemnością słuchało się Pana doktora, który jak na znawcę retoryki przystało, przemawiał do nas piękną polszczyzną. Skłonił nas do refleksji: czy to my mamy kontrolę nad językiem, czy raczej język ma kontrolę nad nami? A oto garść przykładów z wykładu Pana doktora dla poprawienia humoru :
Gitara grała pierwsze skrzypce.
Rekord Guinnessa! Największy Papież na świecie! W Parku Miniatur.
Ubojnia drobiu Exodus.
Centrum Krwiodawstwa. Ul. Rzeźnicza 5.
Spodnie. Rok założenia 1912.
Rękawice robocze z drugiej ręki.
Jan D. wyniósł z płonącego domu swoją świeżo upieczoną małżonkę.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód.
Ząb czasu nadgryzł jej piękne niegdyś ręce.
Wysoki Sądzie! W tych wytartych dżinsach bije szczere serce!
Agnieszka Kołek
Herbaciarnia Naukowa – listopad 2017
Gościem listopadowej Herbaciarni Naukowej był Antoni Kroh – pisarz, etnograf, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Autor licznych książek jest laureatem m.in. Nagrody im. księdza Józefa Tischnera. W 2016 roku ukazała się Jego najnowsza książka „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”. Mieliśmy przyjemność wysłuchać niezwykle fascynującej opowieści o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, którzy w latach czterdziestych XX wieku zostali przymusowo przesiedleni na Ukrainę. Pisarz w sposób barwny i wnikliwy opowiedział o trudnych powrotach Łemków do Polski, przedstawił ich kulturę i ludowe obyczaje.
Agnieszka Kołek