Flaga Powiatu Wadowickiego i logo CKZiU nr 2 w Wadowicach widoczne pod Everestem!

W dniach od 14 października do 7 listopada 2018 roku nauczyciel w-f w CKZiU nr 2
w Wadowicach, mgr Janusz Cepcer uczestniczył w wyprawie do bazy pod szczytem Mount Everestu, położonej na wysokości 5346 m n.p.m.

W obozie, z którego wyruszają wszystkie ekspedycje na najwyższą górę świata, pojawiło się charakterystyczne logo centrum. CKZiU nr 2 górą! Można uznać, że Himalaje zostały zdobyte!

Pomysł zorganizowania przedsięwzięcia pod nazwą Polskie Himalaje 2018 narodził się kilka lat temu wśród dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej i był związany
z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Składał się z trzech elementów:

  • supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów na dystansie 100 km w stolicy Nepalu – Katmandu,
  • trekkingu do bazy pod Mount Everestem
  • narodowej wyprawy na szczyt

Ukoronowaniem działań miał być zjazd Andrzeja Bargiela na nartach z najwyższej góry świata (w lipcu tego roku, jako pierwszy człowiek w historii zjechał ze szczytu K2,
a wcześniej z Manaslu i Broad Peaku).

Gdy w roku 2015 szefem projektu został Leszek Cichy (pierwszy na świecie zdobywca Everestu zimą, wspólnie z Krzysztofem Wielickim), ruszył ogólnopolski nabór członków wyprawy. Z tysiąca chętnych pozostało ok. 250 osób, które zostały podzielone na kilkunastoosobowe grupy. Do każdej przydzielono lekarza, dwóch Szerpów (czyli górskich przewodników nepalskich) oraz czterech tragarzy.

Uczestnicy otrzymali specjalne „paszporty”, w których musieli przed wyprawą archiwizować obowiązkowe starty w zawodach biegowych, górskie trekkingi, testy sprawności fizycznej, badanie lekarskie oraz szkolenia dotyczące zagrożeń na dużych wysokościach. Przed samym wyjazdem odbyły się dodatkowe badania wysiłkowe w AWF Katowice w tzw. normoksji i hipoksji czyli biegi w specjalnej komorze ciśnień, gdzie „ustawione” były warunki atmosferyczne panujące na wysokości 3500 m n.p.m.

Po przylocie do stolicy Nepalu i krótkiej aklimatyzacji, odbył się supermaraton
z profesjonalnym pomiarem czasu i sędziami z polskiej firmy Data Sport. Zawodnicy startowali z numerem i nazwiskiem himalaisty, któremu poświęcali swój bieg.

Dojście do EBC (Everest Base Camp) i powrót trwał 16 dni, podczas których pokonano pieszo 250 km i 18000 metrów przewyższeń (dwukrotne wejście na Mount Everest!).

W celu aklimatyzacji zostały dodatkowo zdobyte 4 szczyty powyżej 5000 m n.p.m.: Nagartsang (5083), Chhukhung Ri (5300), Kalapatthar (5500), Gokyo Ri (5357) i przełęcz Cho La Pass (5368). Z kilkunastu noclegów, 8 nocy spędzono powyżej 4400 i jedną powyżej 5000 m n.p.m., przy temperaturze wew. -8°C i zew. -15°C. Każdy uczestnik schudł 5-8 kg.

W ekspedycji udział wzięli m.in.: Leszek Cichy (zdobywca Korony Ziemi – najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach), Dariusz Załuski (zdobywca pięciu ośmiotysięczników, uczestnik ostatniej zimowej wyprawy na K2), który nagrywał film o wyprawie, Robert Celiński (4-krotny zwycięzca w klasyfikacji obcokrajowców w najtrudniejszym i w najwyżej organizowanym biegu na świecie – Tenzing Hilary Everest Marathon), Anna Czerwińska (zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi), Rafał Fronia (zdobywca siedmiu ośmiotysięczników, uczestnik ostatniej zimowej wyprawy na K2) i Zofia Klepacka (mistrzyni świata i brązowa medalistka w windsurfingu/żeglarstwie XXX letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie).

Przygotowania Janusza Cepcera – nauczyciela CKZiU nr 2 do wyprawy to:

  • 100 wejść górskich na 100-lecie odzyskania Niepodległości w 6 msc. (1122 km)
  •  zimowe wejście na najwyższy szczyt Karpat – Gerlach (2655 m n.p.m.)
  • zdobycie Korony Gór Polski – 28 najwyższych pasm górskich,
  • starty w ultramaratonach rowerowych w jeździe non stop na dystansie 350 km,
    400 km, 630 km, 1008 km i 1480 km.

Tekst i foto: JANCE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Skip to content