Andrzej Pilipiuk i literatura fantasy podczas wadowickiej „czyTOmanii”

Gościem drugiego dnia Wadowickiego Festiwalu Książki  „czyTOmania” (11 maja 2018 roku) był Andrzej Pilipiuk – polski autor książek o tematyce fantasy. Znany jest przede wszystkim z cyklu o Jakubie Wędrowyczu, który okazał się ogromnym sukcesem w karierze literackiej pisarza.
Spotkanie autorskie rozpoczęło się o godzinie 18:00. Uczestnicy  mogli zadać twórcy pytania dotyczące nie tylko jego utworów, ale także życia prywatnego bądź planów na przyszłość.

Andrzej Pilipiuk podszedł do spotkania z ogromną dawką energii oraz humoru. Chętnie odpowiadał na pytania dotyczące czasów jego młodości. Przede wszystkim wspominał czasy licealne i okres studiów na kierunku archeologia. Pracy w zawodzie jednak nie podjął. Zajął się pisarstwem. Były zatem pytania dotyczące przede wszystkim tego, ile czasu poświęca na pisanie książek i jak wygląda proces ich publikowania. Napisanie jednej książki, której objętość wynosi
co najmniej 600 tys. znaków, zajmuje twórcy około roku, oczywiście przy jednoczesnym sprawdzaniu błędów oraz omawianiu tej kwestii z wydawcą.

Pilipiuk zdradził także, skąd wzięły się wszystkie pomysły na przygody Jakuba Wędrowycza. Okazało się, że zazwyczaj wykorzystuje to, co usłyszy w codziennym życiu, bądź mu się przyśni. Podczas spotkania nie zabrakło żartów związanych chociażby z faktem, iż czytelnicy bardziej przepadają za Jakubem kłusownikiem niż, przykładowo,  „Okiem Jelenia”. Pisarzowi bardzo podoba się pomysł sfilmowania jego utworów. Ma nawet swoje typy, jeśli chodzi o odtwórców głównych ról.
Półtoragodzinne spotkanie zakończyło się możliwością zajrzenia przez czytelników na stanowisko z książkami oraz otrzymania autografu Andrzeja Pilipiuka.

tekst i foto: Daria Szatan kl. I TIB
===========================
Jakub Wędrowycz – postać fikcyjna, główny bohater serii ponad 60 opowiadań Andrzeja Pilipiuka.
Główny bohater to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków. Z racji posiadania pewnych nadnaturalnych zdolności dokonuje też eksterminacji duchów, wampirów, utopców, zombiaków oraz wszelakiej innej „paranormalnej gadziny”. W wolnych chwilach odczynia uroki, zdejmuje klątwy a nawet kilka razy podejmuje się ratowania ludzkości. Wszystkie zadania wykonuje narąbany w sztok, przedkładając prymitywną siłę fizyczną i cwaniactwo nad subtelniejsze metody rozwiązania konfliktów [1].

Oko Jelenia to wielotomowa powieść fantastyczna Andrzeja Pilipiuka. Historia opowiada o losach trójki bohaterów – Marka, Staszka oraz Heli, przeniesionych w różnych okolicznościach do XVI-wiecznej Norwegii przez Skrata – kosmicznego kolekcjonera. Tam, od swej nadzorczyni Iny otrzymują zadanie zdobycia za wszelką cenę artefaktu, tytułowego Oka Jelenia[2].

====================================
[1] http://www.pilipiuk.com/index.php/cykl-o-jakubie-wedrowyczu
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Oko_Jelenia

Skip to content