Akcja „Żonkile” w CKZiU nr 2

żonkil

19 kwietnia 2023 r przypadła 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. 
Od lat, 19 kwietnia, w Warszawie i innych miastach w Polsce i za granicą, wolontariusze rozdają papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Są przygotowywane tez inne działania upamiętniające te wydarzenia. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.
 Nasze Centrum również przyłączyło się do akcji Żonkile. Uczniowie klasy 1 TLK wraz z wychowawczynią panią Julią Karcz oraz uczniowie klasy 2 LP pod opieką pani Katarzyny Skoczylas przypięli do ubrań żółte żonkile i obejrzeli przygotowaną przez pracowników muzeum Polin, specjalnie na tegoroczne obchody,  animację utworu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Również tegoroczni maturzyści z klas czwartych (4 TS4, 4 TIB4, 4TE4, 4 TIA4) mogli obejrzeć animację utworu Hanny Krall w bibliotece szkolnej i utrwalić wiedzę na temat omawianego na języku polskim reportażu.

Dziękujemy za Pamięć 

A. Gębala

 

 

 

Skip to content