Ach, cóż to była za „Lalka”!

„Niektórzy sądzą, że lalki są bardziej ludzkie niż człowiek” – to fragment opisu najnowszego spektaklu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Uczniowie z klasy II c o profilu technik budownictwa pod opieką pań Katarzyny Górnej-Oremus oraz Agnieszki Kołek mieli przyjemność obejrzeć „Lalkę” Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma.

Sam reżyser powiedział, że „Nie ma absolutnie sensu udawać, że „Lalka” jest muzealną sztuką dla maturzystów. Prus należy do „dzisiaj” i „tu”, a nie do muzeum”. Zdecydowanie należy się zgodzić z tą opinią. Uwspółcześniona wersja opowieści o trzech pokoleniach idealistów zwraca uwagę na ponadczasowość przesłania zawartego w utworze. Atutem spektaklu jest niewątpliwie świetna obsada, m.in. Mateusz Janicki w roli Wokulskiego czy Marcin Kalisz jako nieco ekscentryczny Ignacy Rzecki.

Prawie czterogodzinne przedstawienie jest dynamiczne, barwne, niepozbawione efektów komicznych, ale równocześnie skłania do refleksji i stawiania ważnych pytań: Czy w XXI wieku każdy z nas jest marionetką? Czy romantycy mają szansę przetrwać w świecie pełnym fałszu i obłudy? Gorąco zachęcamy do obejrzenia spektaklu!

Agnieszka Kołek

Skip to content