Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, powstałego z połączenia „Budowlanki” i „Mechanika”, uczestniczą w bezpłatnych kursach wartych dziesiątki tysięcy złotych. Obecnie realizują zajęcia z programowania maszyn numerycznych CNC, posługiwania się programem AutoCAD, obsługi wózków widłowych wraz z bezpieczną wymianą butli. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się zajęcia dla operatorów koparko – ładowarki oraz nauka spawania elektrycznego MAG. Wszystko to za sprawą Funduszy Europejskich w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, którego min. realizatorem jest CKZiU nr 2 w Wadowicach.
Uczniowie technikum oraz klas zawodowych (obecnie branżowych pierwszego stopnia) mają możliwość podniesienia swoich szans na rynku pracy branży mechanicznej i górniczo hutniczej, elektryczno – elektronicznej oraz budowlanej.
Nie jesteśmy samolubami i dbamy również o uczniów z innych szkół naszego powiatu. Tak dla przykładu: w organizowanych przez nas kursach uczestniczą także uczniowie z Zespołu Szkół CKU w Radoczy oraz uczniowie branży mechanicznej Andrychowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Chcemy, aby również inne szkoły, które nie zostały objęte projektem wsparcia, mogły skorzystać z bezpłatnych szkoleń i wesprzeć swoich uczniów. Można powiedzieć, że potrafimy się dzielić, choć w kursach uczestniczą głównie uczniowie naszego Centrum, gdyż pod ich kątem projekt był przygotowywany. Do 6 lutego trwa nabór na drugą edycję kursów (prawo jazdy kat, B., kat. T, operator wózka widłowego, operator koparko-ładowarki, spawania MAG, programowania CNC, AutoCAD). Przed nami rekrutacja na staże wakacyjne i kolejna tura kursów. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.ckziuwadowice.pl
Gimnazjaliści już dzisiaj powinni zastanowić się nad wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Już każdy chyba wie, że aby pracownik był wartościowy na rynku pracy, musi legitymować się czymś więcej niż tylko świadectwem ukończenia szkoły. Zdobycie dodatkowych kwalifikacji znacznie poprawia atrakcyjność kandydata, podczas ubiegania się o pracę. Trzeba dodać, że np. uczniowie klas licealnych są wykluczeni z możliwości udziału w kursach – dr inż. Marcin Matyjasik (nauczyciel, opiekun merytoryczny uczniów, wieloletni opiekun olimpijczyków, a od niedawna jeszcze Mentor Zawodowy oraz z-ca Dyrektora CKZiU nr 2 w Wadowicach)

Jestem uczniem technikum elektronicznego. Obecnie uczestniczę w kursie CNC oraz  wezmę  udział jeszcze w kursie spawania. Nie wiem czy będę pracował w swoim zawodzie, choć wiem, że dla elektroników jest sporo dobrze płatnych ofert. Gdy ukończę jeszcze te kursy, to będę mógł znaleźć pracę znacznie łatwiej – Krzysztof klasa 3 Tele.

Chodzę do klasy drugiej i jestem już po kursie na prawo jazdy kat.T. Nigdy wcześniej nie przypuszczałem, że kiedyś wezmę udział w szkoleniu na traktorzystę, ale okazało się że poznałem przepisy o ruchu drogowym, zasady prowadzenia pojazdów i obecnie złożyłem wniosek na prawo jazdy kategorii B. Myślę, że będzie mi dużo prościej zdać egzamin, mając już uprawnienia na traktor, a kto wie może kiedyś kupię sobie traktor – jak to śpiewa mój nauczyciel od BIE „Kupiłem czarny ciągnik pojemność dwa czterysta, pojemność dwa czterysta…” Damian klasa 2 Te

Nie miałem przekonania, idąc do tej szkoły, bo słyszałem, że poziom wysoki i trzeba się uczyć, ale rodzice naciskali, że tam zdobędę zawód. Teraz z perspektywy czasu widzę, że mieli rację. Obecnie zajęcia w szkole mam od 8.00 do 14.00, później przyjeżdża pod szkołę bus, który zawozi kursantów na kurs, który trwa do 19.00. Niektóre kursy są w Wadowicach, więc trzeba dotrzeć na nie pieszo. Na miejscu organizowany jest catering. I tak codziennie, czasem również w sobotę. Ferie, z tego co się zorientowałem, też będę miał zajęte. Trzeba jednak przyznać, że kursy są naprawdę fajne i ciekawie prowadzone, mogę się wiele nauczyć i nie czuję się zmęczony.
Mogę tylko polecać.      Michał 4 Tele

 

 

Skip to content