31 V 2022 Światowy Dzień Bez Tytoniu – NIE ZATRUWAJ NASZEJ PLANETY !!!

plakat akcji


600 000 000      Drzewa ścinane na papierosy

84 000 000   Tony emisji CO2 uwolnionych do powietrza podnoszących globalną temperaturę

22 000 000 000    Tony wody używanej do produkcji papierosów

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne.

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day

Więcej informacji na temat Światowego Dnia bez Tytoniu 2022 można znaleźć na stronie WHO (World Health Organization)

człowiek na plantacji tytoniu

Tytoń szkodzi środowisku

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez „zielenienie” swoich produktów poprzez darowizny na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają.  

 

kobieta na plantacji tytoniu

Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan

Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody, w tym do odzyskania kosztów zbierania tych odpadów.

pracownicy na plantacji tytoniu

Rzuć tytoń, aby ocalić naszą planetę

Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.

dzieci

Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy

Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu. 

Oddaj stary i niepotrzebny klucz

Wesprzyj klinikę „Budzik”

oraz fundację „Akogo?”

 

opracowała: Sylwia Jamróz

 

Skip to content