-1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS.

 Dnia 1 grudnia  co roku obchodzony jest, Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym dniu szczególnie staramy się przełamywać bariery – strach i wynikającą z niego stygmatyzację osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Święto obchodzone jest  z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1989r. Tego dnia na całym świecie odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV / AIDS.

W naszej szkole  został przeprowadzony konkurs – Krzyżówka wiedzy o AIDS.

Uczniowie z klas I LP, I Tele, I TI a, I kms, III LP  rozwiązujący krzyżówkę, musieli wykazać się  wiedzą na temat profilaktyki, sposobów zakażenia  HIV, rozwoju choroby i badań nad sposobami leczenia AIDS. Wśród osób, które prawidłowo wpisały odpowiedzi na wszystkie pytania i tym samym poprawnie utworzyły hasło krzyżówki komisja  w składzie pani Jolanta Zaręba, pani Dorota Załuska-Oberpriller  oraz uczennica klasy II LP Karolina Piwowar wylosowały zwycięzcę.  A jest nim:   Maślona Jan  – klasa I LP.

W ramach akcji informacyjnej  została wykonana gazetka (parter), na której zamieszczono między innymi :

– podstawowe definicje dotyczące wirusa HIV, AIDS

– informacje dotyczące dróg zakażenia i etapów klinicznych rozwoju HIV

– choroby wskaźnikowe

– rodzaje testów na hiv

– podstawowe dane statystyczne  z sierpnia 2018 roku

–  ważne adresy, punkty informacyjne i telefony

W tym roku Krajowe Centrum do spraw AIDS zachęcało by dzień 1 grudnia obchodzony był pod hasłem „ Mam czas rozmawiać”. Celem tegorocznej akcji jest zachęcanie do rozmowy o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test. „Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa. Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Mini rozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj.https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 roku rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych. Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” – podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: https://aids.gov.pl/pkd

Szkolne Koło PCK

Dorota Załuska-Oberpriller

Jolanta Zaręba

Skip to content