1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS

Grupa uczniów bierze udział w teście na temat AIDS

 

W ramach Światowego Dnia Walki z AIDS, obchodzonego 1 grudnia, w naszej szkole  został przeprowadzony konkurs – Krzyżówka z wiedzy o AIDS.
Uczniowie z klas I AP4, I TIB 5, I TIb 4, I kmf, I TS 4, rozwiązując
krzyżówkę, musieli wykazać się  wiedzą na temat profilaktyki, sposobów zakażenia  HIV, rozwoju choroby i badań nad sposobami leczenia AIDS. Wśród osób, które prawidłowo wpisały odpowiedzi na wszystkie pytania i tym samym poprawnie utworzyły hasło krzyżówki komisja wylosowała zwycięzcę.
A jest nim: Maksymilian Guzdek, z klasy I TIB 5.

W ramach akcji informacyjnej  została wykonana gazetka (parter), na której zamieszczono między innymi :– podstawowe definicje dotyczące wirusa HIV, AIDS
– informacje dotyczące dróg zakażenia i etapów klinicznych rozwoju HIV
– choroby wskaźnikowe– rodzaje testów na hiv
– podstawowe dane statystyczne  z sierpnia 2018 roku
–  ważne adresy, punkty informacyjne i telefony,
że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób.
Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” – podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc.
Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych
są dostępne na stronie: 
https://aids.gov.pl/pkd


Szkolne Koło PCK

                                                                                              Jolanta Zaręba

                                                                                              Dorota Załuska-Oberpriller          

Skip to content