Wykład na temat zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz jego ochrony.

Przeczytaj Drogi Uczniu, bo  na pewno warto!!!

    Dnia 11 grudnia 2017 roku uczniowie klas: I LP,  II LP i I TIS z CKZiU nr 2 w Wadowicach
wzięli udział w spotkaniu z dr Łukaszem Binkowskim, pracownikiem naukowym
Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W trakcie prelekcji poruszane były zagadnienia związane z wpływem metali ciężkich i zanieczyszczeń na ekosystemy oraz życie i zdrowie człowieka. Pan dr Binkowski przedstawił wyniki swoich badań dotyczących ołowicy u ptaków wodnych z okolic Zatora. Zwrócił również uwagę na problem stosowania pestycydów (które rozkładają się w przyrodzie po 90-100 latach) np. słynnego DDT ( w Polsce występującego pod nazwą  azotox), który jest wykrywany w mleku Polek urodzonych po 1990 roku, mimo że nie jest stosowany od lat 70tych XX wieku. Podczas spotkania omówiono choroby zwane Wielką Czwórką Japonii (po raz pierwszy stwierdzone właśnie w tym kraju) czyli chorobę Itai-itai ( zatrucie związkami kadmu), Minamata i Niigata ( zatrucie oparami rtęci) oraz astmę Yoakkaichi ( efekt powstawania w drogach oddechowych człowieka związków : tlenków siarki i wody podobnych do kwaśnych deszczów).

W drugiej części wykładu prelegent poruszył problem smogu, pyłów zawieszonych w atmosferze, nanocząsteczek ( np. nanocząsteczki srebra dodawane do bielizny, skarpetek, muszli klozetowych czy desek do krojenia jako składnik bakteriobójczy) , które podczas np. prania dostają się do ścieków, a po ich oczyszczeniu do rzek .Ich wpływ na zdrowie człowieka i środowisko nie został jeszcze dokładnie zbadany.

 Ciekawą kwestią był również problem chemizacji żywności np. co 6 kobieta w USA ma podwyższone stężenie rtęci w organizmie wskutek jedzenia dużej ilości zanieczyszczonych ryb w ramach różnego rodzaju diet odchudzających ( im większa ryba, tym większe w niej stężenie rtęci, dlatego należy kupować ryby małe i młode).

Prelegent zwrócił również uwagę na farmaceutyki w wodzie, które dostają się do rzek ze ścieków bytowych, mimo ich oczyszczenia np. składniki tabletek antykoncepcyjnych powodują bezpłodność u ryb czy samic niedźwiedzia polarnego żywiącego się rybami. Prowadzący przypomniał, że zgodnie z raportem WHO- najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, pierwsze miejsce zajmuje Żywiec, Sucha Beskidzka zajmuje miejsce 7 a Wadowice 15 miejsce.

Dr Łukasz Binkowski zachęcał do dbania o środowisko naturalne i przestrzegał, byśmy pamiętali o paradygmacie bumerangu, który mówi, iż wszystko co wprowadzasz do środowiska, wcześniej czy później do Ciebie wróci.

 Organizatorzy

  1. B.Bieńkowska i p. B. Wiercimak

 

Literatura dla zainteresowanych:

Bill Bryson „ Krótka historia prawie wszystkiego”

Rick Smith, Bruce Lourie „Mordercza gumowa kaczka”

Skip to content