Wszyscy świętujemy Wielkanoc

 

    Święta Wielkanocne, które właśnie obchodzimy, trwale zakorzeniły się w polskiej tradycji.
Obfitują one w zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika.
Wciąż jeszcze święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje,
choć w nieco zmienionej formie. W podkrakowskich wsiach spotykamy barwne pucheroki i usmoloną Siudą Babę, symbolizującą odchodzącą zimę. Nieliczni dziś wiedzą, że poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinne szczęście. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały być spożyte w czasie wielkanocnego śniadania.

       Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek. Wywodzi się to ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siłę witalną i początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim oraz boskim. Pisanki były również przedmiotem zabawy. Bawiono się w tak zwaną „walatkę”, która polegała na stukaniu się czubkami jaj lub toczeniu pisanek po stole tak, aby się zderzyły. Wygrywał ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.

    Przybliżając rodowód i treść tych pięknych tradycji życzymy Wszystkim, by na nowo spróbowali z dziecinną radością przeżywać te piękne Święta, kultywując prastarą tradycję ,łącząc ją zarazem z głębokim przeżyciem religijnym i duchowym. Żywimy nadzieję, że wszystkim dopisze zdrowie, dobry nastrój i prawdziwie wiosenna pogoda.

Redakcja szkolnej strony internetowej

Skip to content