Światowy Dzień Wiedzy na temat AUTYZMU

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Tego dnia wiele miejsc na świecie, w tym również w Polsce, podświetlanych jest na niebiesko, na znak solidarności z osobami autystycznymi.

         Szkolny wolontariat CKZiU nr 2 postanowił w tym roku przyłączyć się do obchodów tego ważnego dnia. By zwiększyć świadomość wśród uczniów  naszego Centrum na temat zaburzeń ze Spektrum Autyzmu, odbyły się w naszej szkole projekcje filmowe, przygotowane przez pana Piotra Rusina, które dotyczyły funkcjonowania dzieci i młodzieży z autyzmem. Przed każdym filmem pani psycholog Małgorzata Brózda wprowadzała uczniów w tematykę autyzmu, uświadamiając im m.in., że autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwoju, wyjaśniając tym samym, iż osoby z autyzmem rozwijają się po prostu inaczej. Ponadto młodzież obejrzała wywiad z konsultantką studiów wyższych ds. młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, która opowiedziała o  tym, że część osób z tymi zaburzeniami, w tym z zespołem Aspergera, doskonale radzi sobie na studiach, a później także na rynku pracy. Musimy pamiętać, że każde dziecko/osoba z autyzmem rozwija się i funkcjonuje inaczej.

Ponadto, dzięki przygotowanym przez pana Janusza Cepcera  materiałom (dostępnym w bibliotece szkolnej), nauczyciele mają możliwość przeprowadzać lekcje edukacyjne o tematyce zaburzeń.

3 kwietnia do naszej szkoły zaproszeni zostali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Wadowicach. Wolontariusze  wraz z p. Beatą Bieńkowską i p. Małgorzatą Brózdą oprowadzili gości po szkole, pokazując im jak uczą się ich starsi koledzy. Dzięki uprzejmości p. Bogusi Wiercimak, p. Zbigniewa Zająca, p. Damiana Basiury, p. Anny Gębali i p. Daniela Kępy dzieciaki zobaczyły jak programuje się roboty, zwiedzili sale: biologiczną (pokaz owadów, muszli, szkieletu człowieka, makiety układu słonecznego), informatyczną, językową. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość  samodzielnego kierowania pojazdem w symulatorze jazdy. Dziękujemy także, pozostałym nauczycielom za zainteresowanie i pomoc, szczególnie p. Bożenie Różyckiej za istotny wkład w zbiórkę środków na rzecz dzieciaków.

Na zakończenie udaliśmy się do biblioteki, gdzie nasi wolontariusze przy słodkim poczęstunku wręczyli dzieciom  prezent w postaci  huśtawki terapeutycznej „kokon”, wspaniale nadającej się do zajęć integracji sensorycznej. Niespodzianka sprawiła dużą radość naszym małym gościom. Dzieciom zostały przekazane także drobne upominki, takie jak: puzzle, malowanki oraz artykuły papiernicze.

         Drodzy Uczniowie oraz Nauczyciele! Szkolny Wolontariat dziękuje wszystkim  za zaangażowanie.  CKZiU nr 2 po raz kolejny pokazało, że chętnie pomaga i akceptuje „inność”.

 

Szkolny Wolontariat

Skip to content