Polska 103 lata temu odzyskała niepodległość – świętujmy razem!

flaga Polski na maszcie
Zapraszamy uczniów CKZiU nr 2 do świętowania 103 rocznicy odzyskania niepodległości.

Obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 10.00 w kościele pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Następnie o godzinie 11.00 odbędzie się uroczysty przemarsz w pochodzie delegacji z pocztami sztandarowymi i złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej.
Na godzinę 13.00 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej (zaułek przy Czytelni Mieszczańskiej, ulica Krakowska)


Ponadto blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości.  Na szczególną uwagę zasługują następujące projekty:

  1. W Teatrze Narodowym w Warszawie 10 listopada odbędzie się transmitowany na stronie Niepodlegla.gov.pl oraz w social mediach Biura Programu „Niepodległa” koncert pt. „Chopin/Norwid/Niemen”. Wystąpią m.in. pianista Marcin Masecki i wokalista Stanisław Soyka.

Fryderyk Chopin, Czesław Niemen i Cyprian Kamil Norwid to postaci, które dzieli czas i przestrzeń. Mimo to śledząc ich biografie można spotkać pewne intrygujące dowody wspólnych wpływów i inspiracyjnych wątków. Cyprian Kamil Norwid to przenikliwy poeta, patron 2021 roku w 200-lecie swoich urodzin. Fryderyk Chopin i Czesław Niemen to wyjątkowi kompozytorzy, których dzielą epoki, ale łączy niezwykła wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych – czytamy na stronie „Niepodległej”.

Koncert będzie transmitowany 10 listopada o godz. 20 na stronie www.niepodlegla.gov.pl oraz na kanale YouTube „Niepodległej”. Koncertu będzie można też wysłuchać 11 listopada o godz. 13 w radiowej Dwójce. 13 listopada o godz. 15.45 zaplanowano jego retransmisję na antenie TVP Kultura.

2. Narodowe Centrum Kultury udostępni on-line wirtualne escape roomy o tematyce patriotycznej i symboli narodowych.

3. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowało dwa wydarzenia on-line – film „Obrazy z MS Batory” oraz wystawę wirtualną „Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach”.

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach znaleźć można na stronach:

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne

https://niepodlegla.dzieje.pl/wydarzenie/blisko-100-wydarzen-w-calej-polsce-upamietni-103-rocznice-odzyskania-niepodleglosci

https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci–prawie-sto-wydarzen-w-calej-polsce

A. Gancarczyk, A. Gębala

Skip to content