Nie wolno zapomnieć!

Nasi uczniowie (technicy budownictwa) wzięli wczoraj udział w Marszu Żywych, który w tym roku odbył się po raz 30. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z całego świata. Zaproszenie do polskich szkół wysłało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Opiekunami wyprawy były nauczycielki: Katarzyna Górna-Oremus, Irena Jagiełka.

Marsz rozpoczął się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, a zakończył w Birkenau. Jest on wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. Na czele marszu stanęli prezydenci Polski i Izraela. Andrzej Duda i Reuwen Riwlin poprowadzili blisko 12 tysięcy osób, które przekroczyły bramę z napisem „Arbeit macht frei”. W ten sposób zgromadzeni oddali cześć ofiarom nazizmu. Sygnał do wymarszu dał dźwięk tradycyjnego baraniego rogu szofar, używanego przed laty przez Hebrajczyków podczas uroczystości religijnych i bitew.

Nasza młodzież miała okazję porozmawiać z Ocalałym – Edwardem Mosbergiem, który podczas głównej ceremonii, powiedział:
– Wolałbym nie musieć tutaj stać. Wolałbym móc powiedzieć, że do Holokaustu nigdy nie doszło, ale doszło. Jest to moim obowiązkiem, aby opowiedzieć wam o okropnościach, jakich dopuścili się naziści na sześciu milionach Żydów i wielu milionach Polaków”.

10
12
08
07
01

***
„Projekt „Marsz Żywych 2018” to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się również z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga cześć wydarzenia realizowana jest w Izraelu. Po raz pierwszy Marsz Żywych zorganizowano w 1988 roku” – czytamy na stronach MEN.

W ramach tego projektu odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Bilety wstępu do Muzeum ufundował inicjator programu edukacyjnego „March of the Living” i jednocześnie główny organizator, tj. międzynarodowa organizacja International March of the Living. W Warszawie byliśmy 28 marca 2018 roku.

06
02
03
04
05

Katarzyna Górna-Oremus

Foto: KGO, IJ

Skip to content