Kronika policyjna

Podczas kończącego się już roku szkolnego uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym nie tylko zgłębiali tajniki służb mundurowych, ale również dawali przykład dobrej, obywatelskiej postawy i angażowali się społecznie. Wiedza teoretyczna, doświadczenie, praktyka, uczestnictwo w konkretnych przedsięwzięciach czy ich organizacja sprzyjały rozwojowi i przygotowywały ich do zawodu.  Realizowany program kształcenia przybliżał zagadnienia, dotyczące chociażby podstawowych praw i obowiązków policjantów, ceremoniału policyjnego, etyki zawodowej. Wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie kształtowane  były postawy patriotyczne, postawy służby, zaangażowania społecznego, postawy, które potem przydadzą się w życiu zawodowym.

A co sądzą nauczyciele?

Aspirant w stanie spoczynku Andrzej Cholewa, będący nauczycielem przedmiotów policyjnych, zwraca uwagę, że od kilku lat ma miejsce większe zainteresowanie młodych ludzi służbą mundurową, co między innymi pokazują też statystyki chętnych do LO o profilu policyjnym. Cieszy fakt, że młodzież widzi swoją przyszłość w tym zawodzie i nie ukrywam, że gdybym ja miał znowu wybierać, to znowu zostałbym policjantem. Obecnie szkoła daje więcej możliwości, co niewątpliwie stanowi jej atut – dodaje.
Nauczyciele, uczący w liceum zapewniają, że wiedza, którą zdobędzie młodzież w szkole, może być pomocna w życiu prywatnym jak i zawodowym, a także podczas rekrutacji do służby w Policji. Z kolei uczestnictwo w wielu zróżnicowanych inicjatywach to szansa na lepsze zaznajomienie się z formacją – podkreśla Marek Babik, wychowawca klasy pierwszej. Wszystkie przedsięwzięcia miały na celu jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału klas policyjnych.

A jak przedstawiał się tegoroczny harmonogram wydarzeń?

28 września 2018 r. – uczennice i uczniowie kl. II i III LO o profilu policyjnym brali udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Podczas imprezy odbył się pokaz musztry paradnej, przysięga nowych funkcjonariuszy, test psychologiczny, przegląd sprzętu, symulacja wypadku drogowego. Opiekunowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu używania przez młodzież środków psychoaktywnych.
5 listopada 2018 r. – miało miejsce ślubowanie klasy pierwszej.
11 listopada 2018 r. – klasy policyjne brały udział w obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
28 listopada 2018 r. – rozgrywany był Turniej Strzelecki z okazji rocznicy niepodległości, organizowany przez region IPA w Wadowicach i Komendę Rejonową Policji w Wadowicach. Drużynowo klasa III zajęła III miejsce, a indywidualnie Damian Wcisło (kl. I) również zajął trzecią lokatę.
Klasa I uzyskała certyfikaty ukończenia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
6 marca 2019 r. klasa I jako jedna z 22 drużyn przeszła eliminacje Turnieju Klas Policyjnych, które odbyły się w Szkole Policyjnej w Katowicach. 69 zespołów zmagało się z testem wiedzy o policji, historii, współczesności, znajomości struktury organizacyjnej, etyce zawodu, broni palnej oraz wiedzy z zakresu środków przymusu bezpośredniego.
22-23 marca 2019 r.  miała miejsce Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, zorganizowana przez Uniwersytet Warszawski. Karolina Piwowar z klasy II została finalistką tejże olimpiady.
26 marca odbył się Turniej Strzelecki Dziewcząt, organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wadowicach. W rozgrywkach indywidualnych Karolina Mrowiec  (kl. II) zajęła drugie miejsce, natomiast  – drużynowo klasa III – drugie miejsce, a II – trzecie miejsce.
W dniach 15 i 16 kwietnia 2019 r. – klasa I wzięła udział w XI Ogólnopolskim Turnieju Klas Policyjnych, organizowanym przez Szkołę Policji w Pile. Podczas konkursu sprawdzana była ogólna wiedza o policji, sprawność na torze przeszkód, umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wynik naszych licealistów uplasował się w pierwszej dwudziestce spośród szkół z całej Polski.
W ciągu całego roku uczennice i uczniowie szkolili swoje umiejętności na strzelnicy szkolnej, a klasa II także na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich (amunicja kaliber 22B2 odległość 35 m, pistolet GLOCK amunicja 9 mm PARA odległość 15 m).
Wraz z funkcjonariuszami Policji z Wadowic uczniowie klasy I i II brali udział w organizacji i przeprowadzeniu turniejów BRD w szkołach podstawowych w: Inwałdzie, Stroniu, Spytkowicach, Tomicach, Frydrychowicach, Skawinkach, Bachowicach, Mucharzu: Turnieju Motoryzacyjnego w SP w Stroniu, CKU w Radoczy, Konkursu „Ratownik” w SP Sułkowice – Łęg, SP nr 4 w Wadowicach, Ryczowie, Brzeźnicy.
7 czerwca klasy II i III brały udział w Dniach Otwartych Szkoły Policyjnej w Katowicach. W ramach programu miał miejsce pokaz psów policyjnych, koni w służbie, technik walki wręcz, środków przymusu bezpośredniego, przejazd wozem policyjnym, działanie patroli policyjnych w terenie.
10 czerwca klasa II udała się do Zakładu Karnego w Wadowicach, gdzie młodzież wysłuchała wykładu kierownika na temat pracy służby więziennej, funkcjonowania zakładu, metod resocjalizacji więźniów. Podczas wizyty była możliwość obejrzenia celi, spacerniaka, świetlicy, kaplicy, biblioteki, siłowni.
14 czerwca klasy I i II uczestniczyły w uroczystości 100-lecia powstania Policji Państwowej, w ramach którego wysłuchano wykładu dr. Konrada Meusa na temat rozwoju policji w latach 1919-1939 na terenie powiatu wadowickiego oraz obejrzano wystawę w Wadowickim Centrum Kultury.

Jak widać z powyższego kalendarium uczennice i uczniowie klas policyjnych mieli bardzo urozmaicony i bogaty w wydarzenia rok szkolny. Współpraca z Policją dała wiele możliwości, a wszystkie dodatkowe  inicjatywy wspierały  przygotowanie uczniów do zawodu i postępowania kwalifikacyjnego w ramach rekrutacji na kierunki policyjne i podobne. Wychowawcy oraz nauczyciele  klas mundurowych  wykazali  wielkie zaangażowanie w organizację  roku szkolnego,  wspierali i przygotowywali młodzież do turniejów, konkursów, imprez, a także w zakresie realizowania współpracy z jednostkami Policji.

Teraz czeka wszystkich w pełni zasłużony odpoczynek. Po wakacjach z kolei rozpocznie się kolejny bogaty w wydarzenia rok. Już na wrzesień bowiem zaplanowany został wyjazd licealistów na tygodniowy obóz przetrwania do Woli Wodyńskiej. Póki co życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku!

tekst: Bogusława Wiercimak, Joanna Matyjasik
zdjęcia: Jolanta Zaręba, Andrzej Cholewa

Skip to content